С над 1000 експоната се откри Музеят на розата в Казанлък
В Казанлък се откри първият Музей на розата у нас. След като се разбра, че България е на първо място по производство на розово масло. Това стана ясно от министъра на земеделието и храните Десислава Танева по време на откриване на ритуала „Розобер“ в Казанлък.
Над 300-годишната история на българското производство на маслодайни рози ще бъде показана в Музея на розата.
Страната ни е сред световните лидери в производството и износа на розово масло. Също така Розовата долина, в частност регионът край Казанлък, се култивират и произвеждат значителни количества от тази култура в световен мащаб. Поради тази причина историческото наследство и историята на българската маслодайна роза ще бъдат представени в Музея на розата по модерен и съвременен начин. Посетителите ще имат възможност да научат историята на розата в България от Възраждането до наши дни с помощта на най-съвременните средства за презентации.
Над 1000 са експонатите в уникалната експозиция.
Най-старият от тях е от розоварната на фамилия Шишкови. Тази фамилия била от първите известни производители и търговци на розово масло. Показани са също оригинални казани за производство на розово масло и розоварни. Експонатите досега са се помещавали в приземния етаж на сградата на Института по розата и етеричномаслените култури, където не можели да се видят от повечето посетители.
Изграден изцяло с държавни средства.
Възлизащи на размер от над 1 милион лв. Сградата на Музея на розата е на площ от 1 200 кв.м. и в нея се разполагат:
- Партерен кръг с 24 вида рози;
- Вътрешен двор за демонстрации на процеса на розоваренето;
- Специална зала за дегустация на аромати;
- Фондохранилища;
- Експозиционна част;
- Конферентни и мултимедийна зала;
- Панорамно кафене;
- Детски кът.