Успелите

S.O.S. Да спасим природата

„Планетата произвежда достатъчно, за да задоволи потребностите на всеки човек, но недостатъчно да задоволи алчността на хората“ - Махатма Ганди -

В наши дни хората използват годишно поне с 30% повече природни ресурси, отколкото Земята може да произведе за този период.

За съжаление това нестихващо желание за свръх консумация води до:
  • унищожаване на плодородните почвите и зелените гори
  • замърсяване на въздуха и на питейната вода
  • намаляване на значителен брой видове растения и диви животни
Лавинообразното замърсяване изригва всеки ден, а ние „подклаждаме огъня“. Зариваме природата с отрова- добиваме шистов газ, използваме пестициди, разливаме масла в Световния океан и после си казваме: Но какво зависи от нас? "Ще пожънем това, което посеем"- да, ама не, защото режем без да сеем.

Човекът е създаден да живее в унисон със заобикалящата го среда, а не в изкуствено построен забързан химичен свят.

Усещаме промени в климата и си казваме: „ Ех, какво му става на това време?“. Но задавайки си този въпрос, всъщност дълбоко в себе си се питаме колко дълго още ще имаме четири сезона. Дали някой ден децата ни само ще учат, че „Имало едно време на земята... четири сезона -  лято, зима, есен и дори пролет“.

А докато се вайкаме и консумираме без мярка, природата се мъчи с промените в околната среда, които й налагаме. Последствията са катастрофални: геоекологични катастрофи в умопомрачителни мащаби - разтърсващи земетресения, вулкани, ядрени аварии или взривове на атомни бомби.

Още по-страшни през 20-ти и 21-и век са човешките грешки, възникнали по невнимание или пък...не съвсем.

Питаме се как бихме се извинили на Природата за тоновете токсична кал от рухнала мина в Атлантическия океан. Примерът е от близката 2015г. Рухнала мина по река Рио Доче в Бразилия застраши смъртоносно растителните и животинските видове по реката и в океана, сред които редки костенурки и други екзотични морски обитатели. Рибите, големите морски костенурки, китовете и делфините също са в огромна опасност дори и днес.

Екокатастрофа в Атлантическия океан

Токсините, изливани още от средата на 20-ти век унищожават кислорода във водата и променят нивото й на киселинност.

Още един пример е екокатастрофата край Нова Зеландия през 2012г. Поради това, че в морето изтича голямо количество мазут и масло, загиват повече от 2000 морски птици. Тъжно, нали?

За много от тези екокатастрофи се мълчи. Знаехте ли, че през 2011г. взривът на атомната централа във Фукушима е разпръснал радиация, която е стигнала безпрецедентни равнища и че водата в океана е заразена в радиус хиляди километри? Това бедствие можем да сравним с нещастното събитие в Чернобил през 1986 г.!

И днес поемаме последствията от човешките грешки, настъпили по невнимание в миналото. Дишаме замърсен въздух, ядем замърсена храна, а се опитваме да живеем по-здравословно и „еко“...Истината е, че природата ни е дарила с разум и всеки от нас е способен да прави умни избори, с които да спре тези екокатастрофи. Или поне така си мислим.

България се нарежда на последно място в еврокласациите за опазване на околната среда. Вървим в крак с модата на хиперпотреблението и консуматорското общество.

Има и едно голямо "НО"

Факт са обаче хората като Юлиян Кирилов и неговата Zona Urbana, в която той предлага редица атрактивни и уникални бижута от рециклирани материали. В магазина му можете да откриете чанта от стари пощенски пликове и кутия от натурален сок, обеци от стара клавиатура или пък лампа, направена от лейка. Така отпадъците от бита получават шанс за втори живот.

Zona Urbana- s.o.s да спасим природата

Рециклирането е едно алтернативно решение на екологичните катастрофи на съвремието. Другите такива са свързани с цялостната промяна на начина, по който живеем, и по-специално – да редуцираме най-сериозните вредители на планетата – храната и употребата на енергия.

Ето няколко съвета как да го постигнем:

  1. Да добием представа за собствения ни „природен отпечатък“
Всяко едно наше действие има своето влияние върху природата – храната, която ядем, дрехите, които си купуваме, начинът, по който пътуваме - всичко. Съвкупността от това образува човешкия „природен отпечатък“, който е твърде голям за нашата планета. 50% по-голям, всъщност. Оценете собственото си влияние върху природата, за да намерите адекватните мерки за редуцирането му.

как да спасим природата

  1. Да редуцираме въглеродните емисии
Без съмнение, най-важното нещо, което можем да направим за опазването на планетата ни, е да намалим драстично употребата на въглеродни емисии.
  1. Да използваме суперсилата на потребителяда използваме суперсилите си на потребители
Една от най-великите и мощни *суперсили*, която можем да имаме днес, е просто да бъдем информиран и подбиращ купувач. Ако отхвърлим храни и продукти, произведени по неоторизиран начин, и изберем природосъобразни алтернативи, то производителите ще се вслушат в потреблението – търсенето определя предлагането. Внимавайте основно при избора на козметика, препарати за битова употреба и домашни уреди. Ако имате възможност, предпочитайте продукти с екоетикети.
  1. Да редуцираме, да употребим повторно, да рециклираме
Или мантрата на трите R (reduce, reuse, recycle). Точно тя трябва да бъде водеща в живота ни – на работа, на почивка, докато пазаруваме или просто си седим вкъщи.

reduse- reuse- recycle

да спасим природата

 

 

 

 

 

Нека пазим природата и заедно да я спасим.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Вяра Гигова

Обичам да се усмихвам и да усмихвам. Обичам да творя и да вдъхновявам. Обичам красивите цветове на живота и неговите творения, пеизажите на планините са ми любима картина. Обичам да тичам към мечтите си и да откривам нови. Обичам да пътувам. Обичам да танцувам, това е моя страст и начин на живот. Обичам и… да пиша, това е изкуство, в което вливам искрени чувства.

Оставете коментар

0 коментара