S.O.S. Да спасим природата
„Планетата произвежда достатъчно, за да задоволи потребностите на всеки човек, но недостатъчно да задоволи алчността на хората“ - Махатма Ганди -
В наши дни хората използват годишно поне с 30% повече природни ресурси, отколкото Земята може да произведе за този период.
За съжаление това нестихващо желание за свръх консумация води до:- унищожаване на плодородните почвите и зелените гори
- замърсяване на въздуха и на питейната вода
- намаляване на значителен брой видове растения и диви животни
Човекът е създаден да живее в унисон със заобикалящата го среда, а не в изкуствено построен забързан химичен свят.
Усещаме промени в климата и си казваме: „ Ех, какво му става на това време?“. Но задавайки си този въпрос, всъщност дълбоко в себе си се питаме колко дълго още ще имаме четири сезона. Дали някой ден децата ни само ще учат, че „Имало едно време на земята... четири сезона - лято, зима, есен и дори пролет“.
А докато се вайкаме и консумираме без мярка, природата се мъчи с промените в околната среда, които й налагаме. Последствията са катастрофални: геоекологични катастрофи в умопомрачителни мащаби - разтърсващи земетресения, вулкани, ядрени аварии или взривове на атомни бомби.
Още по-страшни през 20-ти и 21-и век са човешките грешки, възникнали по невнимание или пък...не съвсем.
Питаме се как бихме се извинили на Природата за тоновете токсична кал от рухнала мина в Атлантическия океан. Примерът е от близката 2015г. Рухнала мина по река Рио Доче в Бразилия застраши смъртоносно растителните и животинските видове по реката и в океана, сред които редки костенурки и други екзотични морски обитатели. Рибите, големите морски костенурки, китовете и делфините също са в огромна опасност дори и днес.
Токсините, изливани още от средата на 20-ти век унищожават кислорода във водата и променят нивото й на киселинност.
Още един пример е екокатастрофата край Нова Зеландия през 2012г. Поради това, че в морето изтича голямо количество мазут и масло, загиват повече от 2000 морски птици. Тъжно, нали?
За много от тези екокатастрофи се мълчи. Знаехте ли, че през 2011г. взривът на атомната централа във Фукушима е разпръснал радиация, която е стигнала безпрецедентни равнища и че водата в океана е заразена в радиус хиляди километри? Това бедствие можем да сравним с нещастното събитие в Чернобил през 1986 г.!
И днес поемаме последствията от човешките грешки, настъпили по невнимание в миналото. Дишаме замърсен въздух, ядем замърсена храна, а се опитваме да живеем по-здравословно и „еко“...Истината е, че природата ни е дарила с разум и всеки от нас е способен да прави умни избори, с които да спре тези екокатастрофи. Или поне така си мислим.
България се нарежда на последно място в еврокласациите за опазване на околната среда. Вървим в крак с модата на хиперпотреблението и консуматорското общество.
Има и едно голямо "НО"
Факт са обаче хората като Юлиян Кирилов и неговата Zona Urbana, в която той предлага редица атрактивни и уникални бижута от рециклирани материали. В магазина му можете да откриете чанта от стари пощенски пликове и кутия от натурален сок, обеци от стара клавиатура или пък лампа, направена от лейка. Така отпадъците от бита получават шанс за втори живот.
Рециклирането е едно алтернативно решение на екологичните катастрофи на съвремието. Другите такива са свързани с цялостната промяна на начина, по който живеем, и по-специално – да редуцираме най-сериозните вредители на планетата – храната и употребата на енергия.
Ето няколко съвета как да го постигнем:
- Да добием представа за собствения ни „природен отпечатък“
- Да редуцираме въглеродните емисии
- Да използваме суперсилата на потребителя
- Да редуцираме, да употребим повторно, да рециклираме