С помощта на изкуството се борим срещу хранителните разстройства
Преди да се впуснем в поредната невероятна инициатива, свързана със социално ангажирано изкуство, ще ви разходя в една малко по-суха статистика. Според данни от 2017 година, 60 000 човека у нас страдат от хранителни разстройства, а анонимно проучване сред ученици от 13 до 19 от същата година сочи, че 5% от отгoворилите момичета са с анорексия. Не е посочен броят на участниците обаче, а и това изследване покрива само град София, та не може да се каже, че е съвсем показателно.
Въпреки това хранителните разстройства са реален проблем, особено сред младите момичета. Не е малък броят на животите, които са съсипали, но сякаш не е и голям броят на хората, приемащи ги като истинска опасност.
Тук се намесва Живот на килограм - благотворителна инициатива на психолози, която вече четвърта година се бори да предпази учениците между 12 и 18 годишна възраст от редица хранителни разстройства, сред които анорексия, булимия, хиперфагия, орторексия и други. “Живот на килограм” е в топ 5 на най-добрите социални проекти за 2018 г., избран сред над 200 други от “Промяната”.
Освен че създават различни психологически групи, обучения и още множество кампании, Живот на килограм са също и инициатори на SML art.
Идеята на онлайн галерията е да представя творчеството на хора, страдащи от хранителни разстройства, като по този начин инициаторите си поставят задачата да повишат информираността в обществото ни за хранителните разстройства чрез приятелски диалог и изкуство, както и да ни помогнат с негова помощ да погледнем през очите на човек, страдащ от проблеми с храненето.
Има два начина да се преживее SML art:
В първия посетителят може сам да се впусне във виртуалната разходка като от нея той ще научи за някои от основните психологически аспекти, имащи потенциала да доведат до хранителни проблеми. За да е още по-хуманна и насочена към своите гости, в края на всеки раздел има и психологически задачи за себепознание.
(Съдържанието също така може да се чете или слуша като аудио запис.)
Не по-малко вълнуващ е вторият вид виртуална разходка в SML art. Тя е водена от Любомира Манчева - психолог, психотерапевт и автор на идеята за интерактивната галерия. Любомира ще разходи посетителите из терапевтичнната сила на изкуството, както и из нелеката тема за хранителните проблеми. За тази разходка желаещите трябва да се запишат предварително на сайта на галерията.
Дори някои от нас да не ги виждаме, хранителните разстройства са нещо съвсем реално, с което трябва да се борим заедно!