Съборът в Копривщица стана част от списъка на ЮНЕСКО
Националният събор на народното творчество в Копривщица е сред вписаните в Регистъра на добрите практики на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО.
Това е поредното световно признание за България. Съборът в Копривщица е четвъртият елемент, включен в Представителния списък, наред с чипровските килими, Бистришките баби, нестинарските танци и обичаят Сурва. Решението Копривщица да стане част от Регистъра на организацията беше взето на 11-тата сесия на Междуправителствения комитет за опазване на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО, която се провежда в столицата на Етиопия – Адис Абеба.
Кандидатурата бе внесена от българския министър на културата през 2016 г. под името "Съборът за народно творчество в Копривщица: система от практики по представяне и предаване на наследството".
Традицията на Събора на народното творчество продължава вече 50 години и показва жанровото разнообразие и изключителното богатство на нашето фолклорно наследство, съчетано с атмосферата на възрожденското градче. Той цели опазване и популяризиране на българската традиционна култура - песни, традиции, занаяти и обичаите, които формират културния облик и българското самосъзнание.
Единадесетият Национален събор на българското народно творчество в Копривщица премина под почетния патронаж на генералния директор на ЮНЕСКО - Ирина Бокова.
Националният събор на българското народно творчество „Копривщица” се провежда от 1965 г. Основни организатори на събитието са Министерството на културата, Областната управа на Софийска област и Община Копривщица. Съорганизатори са Българската национална телевизия, Българското национално радио, Българската телеграфна агенция, ИЕФЕМ към БАН, други министерства, ведомства и организации.