Съединението, или колко е важно да сме единни в душата си, в семейството и в обществото
През 1885 г. се извършва съединението на Княжество България с Източна Румелия. На 6 септември 1885 г. българските княжески войски извършват преврат в източнорумелийската държава, отцепват я от Османската империя, заменят губернатора Гаврил Кръстевич с администрация, назначена от Александър I Батенберг.
Съединението, което честваме днес, е ден от календара, на който се разширяват границите на България, а българският народ е обединен около единството на държавата и българската нация.
"Съединението прави силата"
е девизът, изписан върху сградата на българския парламент. На практика ние не следваме девиза си и сме разединени.
Въпросът, за да постигнем единство със себе си, е да намерим правилния път за себе си. Да сме на едно мнение с вътрешното си Аз, да няма разнобой между мисли, чувства и действия. Хармонията в живота зависи и от хармонията в семейството и затова трябва да я съхраним, опирайки се на опита на двойки с 30-, 40- или 50-годишен брак. Повярвайте, такива има. Всяка година в Долни чифлик семейства честват златна сватба.
А що се отнася до обединението в обществото, то трябва да е концентрирано върху смислени каузи. Да не е самоцел и да не бъде повод за преяждане с власт и обогатяване с пари, на политици и представители на институциите в България.
Съединението е значима дата. Толкова, колкото и 1 ноември, когато търсим будителите сред нас и отваряме умовете си за знанието, културата и българщината. На 6 септември трябва да се единим духовно, със себе си, със семейството си, а ако е възможно, и с обществото, по някой общозначим въпрос, като екологията, благотворителността, спортните събития, изявите в културата.
Потърсете кауза, зад която да застанете, и я отстоявайте, поне до следващия 6! Със сигурност ще се почувствате като част от обществото със свой принос за общото благоденствие.
А ние от Успелите, ще ви разказваме за подобни каузи, които да подкрепите.
Снимка: Уикипедия