„СъЖИВИ чешма“ - кампания за възстановяване на чешми в различни краища на България
Кампанията „СъЖИВИ чешма“ набира доброволци за съживяване на чешми в покрайнините на населените места и из дивите пътеки на България. Тази инициатива стартира през месец май тази година от екипът на фондация „Наука за природата“, която цели възстановяването на 60 чешми в лошо състояние и е част от каузата им „Живи чешми“.
Светла Тодорова е представител на организаторите от фондацията "Наука за природата". Тя споделя, че освен съхраняването на чешмите, инициативата е стартирала първоначално с цел да съхрани и водата като ресурс, защото тя е много важна за живота на хора и животни.
Тя и екипът ѝ започнали първоначално възстановяването на чешмите в Източните Родопи. До момента освен в този район са възстановени чешми и в Сакар, в Западни Родопи и Стара планина. В края на август в Доспат ще се проведе и събор на чешмарите, а преди време се е появило предложение Родопите да кандидатстват за рекордите на Гинес, като планината с най-много чешми.
Да вдъхнеш живот на една чешма е дълга и често тежка задача. Екипът на фондация „Наука за природата“ отделя много внимание, за да запази всяка една от чешмите в автентичния ѝ вид, затова има нужда от още доброволци, с които да успее да постигне това.
За да сте доброволец, не е нужно да имате предварителен опит или да сте се занимавали с възстановителни дейности. Нужна е обаче издръжливост от поне няколко часа, за да може да се почисти и направи всичко необходимо за подобряване състоянието на чешмата. Напътствия и помощ ще получите на място от експертите на фондацията. Екипът ще осигури нужните материали, но ако имате лопата и/или мотика може да я вземете с вас.
Всеки желаещ може да се включи в кампанията “СъЖиви чешма” по следните начини:
- Станете доброволци в кампанията;
- Обединете усилия заедно с роднини, приятели или познати и почистете намерена от екипа на “Наука за природата” чешма, която има нужда от възстановяване;
- Или почистете чешма, която е важна за вас.
През идните месеци всяка седмица екипът ще почиства избрани чешми. Тази информация ще бъде споделяна по комуникационните канали на организацията "Наука за природата" на официалната им Фейсбук страница ТУК, както и в платформата TimeHeroes минимум 7 дни преди всяко почистване.
„Ако хората знаят за някоя чешма, да изпратят снимки – на фейсбук страницата или уебсайта на фондацията, както и на имейл. Ще се радваме много, ако също сами се организират, почистят чешма и ни изпратят снимки“, това е и призивът на екипа.
Ако искате да почистите някоя от избраните от организацията чешми ще ви бъде дадена локация на чешмата, какво е нужно да се направи по нея и контакт със собственика. От фондацията имат отговорността предварително да уточнят детайлите със собственика относно нужните действия. Материали тип: лопата, мотика, кирка, ръкавици, чували за отпадъци трябва да са ви под ръка.
Част от дейностите, свързани с възстановяването на чешми се изпълнява чрез LIFE проект „Прилепи и хора – живот под един покрив“ (LIFE17 NAT/BG/000602).
Ако имате въпроси, не се колебайте да се свържете с организацията "Живи чешми" на телефон 0895 821 805 или на имейл info@sciencefornature.org