Успелите

Саша Безуханова: Пълноценният живот е поредица от каузи, в които вярваш (ЧАСТ 1)

Саша Безуханова е българска бизнес дама, общественичка, почетен консул на Люксембург с България, инициатор и основател на гражданската платформа за дебат и общо действие MoveBG и не на последно място - прекрасен човек.

Преди да се посвети на общественополезната кауза MoveBG, тя има 20-годишна управленска кариера в Хюлет-Пакард (HP), където заема различни ръководни позиции. Последно е директор направление „Публична администрация и образование” за световните развиващи се пазари, а преди това ръководи дейността на компанията в направление „Публичен сектор” за Централна и Източна Европа. Човек с дълга биография и огромно сърце. За тези неща и още нещо ще си поговорим със Саша Безуханова в интервю от две части.

Ти си бизнес дама и човек, посветен на работата си в сферата на обществената дейност, както и жена, заемаща високи управленчески позиции през годините. Разкажи ни повече за това.

Ще се опитам да дам кратък отговор на дълга история. Станах генерален директор на 26 години и в движение се учех да управлявам. Липсата на заучени теоретични модели ми позволяваше да ръководя бизнеса, следвайки усещането ми за това, какво е най-добро за пазара в даден момент. С екипа ми създавахме среда, а не следвахме утвърдени практики. Това е по-трудният начин, защото изисква професионализъм, творчество и кураж да убедиш пазара и ръководителите си, че решение ти е вярното.

Още на втората година от единадесетте, през които управлявах НР в страната ни, компанията зае лидерска позиция на българския пазар. Реализирахме за пръв път в практиката на НР седем проекта, които бяха стандартизирани в световното портфолио на корпорацията и донесоха много бизнес в цял свят. Посветих две години на това НР да разпознае България като стратегическа държава за инвестиция. С изграждането на Глобалния център за отдалечени услуги, който днес осигурява над 5000 високопрофилни работни места, поставихме България на световната ИТ инвестиционна карта. Това окуражи много други водещи компании да развият свои операции в България в последствие. Този процес осигури навлизането на добри практики и знание по световните стандарти за ИТ индустрията в България и беше мощен стимул за развитието й. Създаде голям авторитет на държавата ни. 

Чувствах, че мисията ми в България е изпълнена, а имах добри идеи как да развием бизнеса в региона. Затова приех да оглавя управлението на бизнеса за държавните институции на НР за Централна и Източна Европа. Въведох нови стратегии и постигнахме високи резултати. Поканиха ме да развия по подобен модел бизнеса за направленията държавни институции и образование за растящите пазари на световно ниво - регион, включващ 67 държави и в продължение на две години ръководих тази дейност в HP. 

Това е кратката история за кариерата ми до 2013 година.

Наред с професионалните ми задачи винаги съм работила и за общественото развитие на България - за утвърждаване на предприемаческата култура, за модерно образование, за разширяване на международните икономически партньорства на държавата ни, за създаване на среда за  навлизането на повече жени в инженерни и управленски роли. Много различни идеи в подкрепа на развитието на България като модерна държава. Вероятно по-популярни за аудиторията ви са Училището за политика, Джуниър Ачийвмънт, чийто председател на борда бях в продължение на 14 години, или конкурсът Entrepregirl, който учредих преди три години с цел да окуражи младите жени да поемат по предприемаческия път.

Това е разказът за мен от птичи поглед. Такова е моето разбиране за пълноценен живот –  поредица от каузи, в които вярваш, професионални и в полза на обществото. И, разбира се, всеотдайна градивна работа, за да ги реализираш.

 

Саша Безуханова на награждаването за "Дигитална жена на Европа", 2013 г.

Като инициатор и основател на MOVE.BG, какви са очакванията ти за крайните резултати от това движение? 

През 2013 година, когато се оявниха дълбоките дефицити в обществената среда в държава ни, реших да напусна кариерата си и да се посветя на развитието на България, основавайки MOVE.BG.   

MOVE.BG е отворена платформа за среща и форум на създаващите хора, които разбират тенденциите на новото време и искат България да бъде място за щастлив живот на хората тук. Ние осигуряваме среда за дебат по значими за развитието на България теми. С обединените идеи, опит и принос на заинтересованите и знаещите формулираме решения за устойчиво развитие на държавата ни. Работим за утвърждаване на културата на утрешния ден – на свързаност, споделеност и солидарност.

Целта на MOVE.BG е да обърнем тенденцията в България – от самосъжаление към градеж, от държава на опашката на класациите в предпочитано място за живот и кариера. Зная, че е възможно, заради собствения си опит и личностите, които срещам всеки ден. България има всички предпоставки – талантливи хора, прекрасна природа, цивилизационна принадлежност към клуба на успешните държави, история и традиции, с които да се идентифицираме. Проблемите в държавата ни не са толкова големи, колкото изглеждат. С обединените усилия на много носители на добрите идеи, такива като вас, можем да променим посоката. За това обединение и промяна работим.

Мотото на MOVE.BG e „Заедно променяме България“. Какъв смисъл влагаш в думата „промяна“? 

Времето, в което живеем е време на фундаментална промяна. Тя се случва във всеки от нас и чувстваме все по-осезаемо, случва се в света край нас. Тази промяна ни плаши и предизвиква, но също така ни стимулира да правим нови избори и да овладяваме нови умения, да растем и да се подготвяме за живот в среда, различна от всичко, което познаваме и на което са ни учили.

Причина за тази промяна е глобалната свързаност, която изцяло подменя аксиомите, върху които се гради светът ни. Тя задава нов ред за общуване, учене, правене на бизнес, сдружаване, лично утвърждаване. Тя сменя регламентите, които познаваме, и рамките, в които сме свикнали да оперираме. Глобалната свързаност променя и икономическия, политическия и социалния процес, както и всеки от нас в личен план. Светът търси нов баланс в комплексен процес на разрушение и градеж, в противопоставяне на стария манталитет на властване през агресия, страх и подчинение и формулата на новото време – на свързаност, солидарност и споделяне.

Все повече хора избират да следват тази нова философия на живот на съ-създаване и споделен успех.  Тя стимулира нова рамка на човешките ни потребности – да даваме, необвързано с това какво директно получаваме, да споделяме и да служим на обща идея, да творим заедно. Това е изцяло нов импулс на колективния ни интелект, нов морален избор и ново измерение на личностното и общностно израстване. За тази философия на развитие и промяна в България работи MOVE.BG.

Това ли мотивира новия проект, който току-що стартирахте - EDIT.bg? Разкажи ни какво се крие зад това име?

В голяма степен – да. В глобално свързания свят, в който живеем, националните граници имат все по-малко значение. От значение за нас обаче е опазването на националната ни идентичност и утвърждаване на ролята на България. Развитието на дигиталната икономика е основна възможност за разширяване ролята на България и е предпоставка да станем фактор отвъд националните ни граници и пазар. EDIT.BG е проект за осъществяване на тези възможности.

EDIT.BG e акроним на Economic Development via Innovation and Technology и цели обединение и подкрепа за развитието на дигиталната ни индустрия. В партньорство с четиринадесет водещи организации и компании, работещи в дигиталния сектор, основахме отворената мрежа EDIT.BG, която цели да консолидира дигиталните инициативи и организации, да осигури по-добри условия за споделяне на опит и да предпостави чрез развитие на дигиталната икономика, разширяване на ролята и влиянието на България в Европа и на световно ниво.

EDIT.BG e обединение зад каузата на силната дигитална индустрия и превръщането на България в предпочитано място за ИТ бизнес, където се поощряват иновациите, а малкият и среден дигитален бизнес имат висока добавена стойност. Обединихме се, защото разбираме, че всичко това можем да постигнем само заедно. Мрежата е отворена за всички, които са свързани с развитието на дигиталната индустрия в България.

Първата инициатива на EDIT.BG е Innovation Ship Bulgaria|Digital – национално проучване сред стартиращи, малки и средни компании, които развиват бизнес на база дигитални технологии. Такова проучване е нужно, за да можем да изградим ясна картина на дигиталния бизнес в България, да можем да се съизмерим и да формулираме информирано мерки за развитие и конкурентост. Резултатите ще са от полза за дигиталните предприемачи, но и за всички нас.

Затова и каним всички, които имат стартиращ, малък или среден дигитален бизнес да отделят седем минути, за да попълнят анкетата на www.edit.bg и да се присъединят към мрежата на хората, които създават модерна България.


Очаквайте втора част...


Не се колебайте да ни изпращате предложения за интервюта в различните ни категории на contacts@uspelite.com. Включете имената на човека, който предлагате за интервю, кратко негово представяне и начин за връзка под формата на e-mail адрес/акаунт в социалните мрежи и/или телефонен номер.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Силвия Дончева

От град Бургас съм, на 24 години, бакалавър със специалност "Българска филология". Обожавам да чета и анализирам „до кокал“ всичко изчетено, а когато не чета – пиша. Обичам разходките сред природата, източната култура, срещите с различни, интересни и мотивирани хора, и кучето си.

Оставете коментар

0 коментара