Успелите

Саша Безуханова: Пътят към щастието е индивидуален и определя изборите, които правим (ЧАСТ 2)

Вече ви запознахме с първа част от интервюто ни със Саша Безуханова. А сега идва ред да ви представим и вдъхновяващата втора половина от материала. Тя споделя личната си дефиниция за успех, разказва за амбицията, за духа и предприемчивостта, които трябва да притежават младите хора в България. Говори и за това, какво е да си дългогодишен лидер, както и за чисто човешките желания и истини. Нека заедно се насладим на следващите няколко абзаца, които със сигурност могат да провокират всеки да си зададе въпроса: и аз ли мога да бъда част от една по-успешна България?

Успехът е твой най-добър приятел през годините. За това говорят редицата награди и отличия, които получаваш за своята работа. Каква е цената на успеха? 

За мен успехът на един живот е в това да си щастлив. Пътят към щастието е индивидуален и определя изборите, които правим. Когато си позволяваме да избираме професионални и лични каузи, които ни движат и удовлетворяват, плащаме доброволно цената за осъществяването им. Тя не тежи. Разбира се, има неписани правила и ограничения, които съпътстват успеха във формалния смисъл на понятието. В работата – не бива да скъсяваш дистанцията с екипа отвъд здравословна граница. Също – отношенията с всички твои колеги трябва да следват принципи, а не симпатии. Налага се да приемеш, че върхът, високата корпоративна и обществена позиция, е всъщност доста самотно място. В личен план – времето, което споделяш с близките и децата ти, е по-малко и трябва да се погрижиш то да е качествено. В обществен план – да си наясно, че си публично разпознаваем двадесет и четири часа, седем дни в седмицата и публичният ти образ се гради не само в офиса или чрез интервютата, които даваш. 

Но най-важното е да се предпазиш да не зависиш от успеха – да правиш това, в което вярваш и на което си способен, без да търсиш победа на всяка цена. Тогава идват големите успехи, защото ти си свободен да приемеш загубата като урок и победата като резултат от добре свършена работа.

Какво е да си почетен консул на Великото херцогство Люксембург за България? 

Държавите, които нямат своя дипломатическа мисия в България, канят фигури, на които имат доверие, за да представляват интересите им, основно в посока на развитие на икономическите и културни връзки. Има и ограничен брой дипломатически задачи. Пример за работата ми като почетен консул е организирането на обучение в Люксембург за български експерти, ангажирани с подготовката на предстоящото първо българско председателство на съвета на ЕС. Люксембург има опит от 21 председателства на ЕС и той е много ценен за България. Също така през ноември 2015 година, месец след представяне на приоритетите на ООН за устойчиво развитие в Ню Йорк, под егидата на Външното министерство на Херцогството, организирахме в София конференция за климатичните промени с един от водещите световни експерти по темата Марк Бишле. През май организирахме концерт изложба на Елизабет Калмес с картини, вдъхновени от България и песни от българския фолклор, в НДК. Има интерес за инвестиции и партньорства с компании от ИТ индустрията. Свързването им също е част от работата.

Според много международни класации България е сред страните с най-много жени, заемащи ръководни позиции. Какво е да си жена лидер у нас?

Ако си добър лидер, няма разлика дали си мъж, или жена – в България и по света. Аз лично никога не съм била дискриминирана в работата ми за това, че съм жена. Напротив, в един, все още доминиран от мъже на водещи позиции, свят, добрите, умните идеи на жени биват разпознати по-лесно в професионална среда, именно защото идват от жени, които са малко на брой в управленския екип. 

Предизвикателството за много жени е да си позволят да поискат да са лидери. Макар България да е сред добрите примери в Европа за жени на ръководни позиции, все още има невидими бариери и предразсъдъци в обществото ни за мъжките и женските роли. Те водят до самоограничение и неразгръщане на пълния потенциал на жените. Роля за тези избори имат и партньорите у дома, и ръководителите, а и семействата, защото те възпитават нагласи и модели у децата.

Тенденцията в последните години е все повече жени да заемат лидерски позиции. То е свързано с последиците от кризата и предизвикателствата на времето ни и със способността на жените да менажират по-успешно екипи и процеси в критични ситуации. Не искам да генерализирам, разбира се.

Кои са уроците, които дава пътят на кариерното развитие?

Различни са за всеки. Зависи с какъв багаж тръгваш по пътя на кариерата. Едно е сигурно – колкото и да си учил, то не е достатъчно. Нужно е постоянно да се квалифицираш, то да бъде част от програмата ти заедно с професионалните задачи. Днес знанието е достъпно – в онлайн курсове, от споделения опит на успешни мениджъри, от професионални общности, в класове. Добре е в началото на кариерата ти да имаш ментор, с който да обсъждаш професионалните ти идеи. Разбира се, най-добрите уроци са грешките и успехите ти. Отделяй време да ги анализираш. Независимо от ролята, която имаш в организацията (в началото на кариерата тя вероятно не е управленска), се опитай да разбереш цялата система и процесите в нея. Това знание ще ти позволи да разбереш личната ти роля за постигане на крайния общ резултат, ще ти осигури възможността да допринасяш пълноценно. То е и добра база да растеш в кариерата.

Аз лично съм учила през целия си живот –  следвайки принципите, които описах, и на определени етапи в кариерата ми съм правила големи квалификационни програми във водещи университети като Stanford и INSEAD. Миналата година например завърших едногодишна магистратура по международни политики и преговори в Graduate Institute в Женева, защото една от задачите, които си поставяме в MOVE.BG, е да работим за утвърждаване на България на международната сцена. За мен е важно да познавам механизмите на международния процес отвъд бизнес опита ми.

И ако трябва да препоръчам формула за успех в бизнеса – инвестирай една трета от времето си с клиенти, една трета - в офисна работа за анализ и подготовка и една трета – за квалификация и развитие на подкрепяща мрежа от контакти.

Какво би посъветвала младите хора, за да постигнат своите цели?

Вече дадох някои препоръки, които касаят структурата за професионално развитие и лична мотивация. Ще добавя нещо, което считам за особено важно – бъдете почтени и не правете компромис с моралните си принципи. Най-важното нещо, което имаме, е името ни. То се гради през целия ни живот и е ключова предпоставка за успеха на всеки. Доброто име дава свобода. Заради него имаме уважението на хората.

И още една препоръка – откликвайте, когато потърсят помощ и съвет от вас. И не търсете отплата, не го търгувайте. Доброто се връща под друга форма по начин, който е най-добър за теб и каузата ти. 

 
Как си представяш България на бъдещето?

България минава през труден период, през боледуване, търсейки опорите и идентичността си в динамично променящ се дисбалансиран свят. Уроците от историята трябва да бъдат прочетени, за да не правим грешки от миналото. Носителите на културата и морала на бъдещето трябва да бъдат разпознати и отличени. Да се знае за тях и те да знаят за другите като тях. Процесът на събуждане, манифестиран чрез много носители на добри идеи и каузи, тече. Той може да бъде забавен от заинтересованите да няма промяна, но не може да бъде спрян, защото е автентичен и необратим. Ако съумеем да го подкрепим, създавайки среда за среща, обмен и обща работа на тези агенти на промяната към добро, България ще бъде просперираща държава в обозримо време.

Вярвам, че България може да бъде център за иновативна индустрия, място за щастлив живот в съгласие с природата, страна, в която традицията и модерността заедно са извор за националната ни самоидентификация на успяващи хора. Ако повече от нас искрено го повярваме, ще го осъществим.

Аз съм се посветила на тази кауза и MOVE.BG, в партньорство с много пробудени като вас, които всеки ден създават добро. Можем да го постигнем заедно!


Не се колебайте да ни изпращате предложения за интервюта в различните ни категории на contacts@uspelite.com. Включете имената на човека, който предлагате за интервю, кратко негово представяне и начин за връзка под формата на e-mail адрес/акаунт в социалните мрежи и/или телефонен номер.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Силвия Дончева

От град Бургас съм, на 24 години, бакалавър със специалност "Българска филология". Обожавам да чета и анализирам „до кокал“ всичко изчетено, а когато не чета – пиша. Обичам разходките сред природата, източната култура, срещите с различни, интересни и мотивирани хора, и кучето си.

Оставете коментар

0 коментара