Съвети за подобряване на имунната система
Основната функция на имунната система е да защитава човешкия организъм от различни болести и микроорганизми. За да функционира добре, тя се нуждае от баланс и хармония. Но укрепването на имунитета е необходимо не само през зимата. Съществуват различни предпоставки, които влошават имунитета. Има моменти, в които човешкият организъм е отслабен. Възможно е това да се случи след прием на антибиотици, при резки температурни промени или продължително стоене на климатик, поради неправилно хранене и недостатъчно количество витамини и минерали в храната, както и след стресови ситуации. Ето кои са най-добрите методи за стимулиране на имунната система.
Променете здравословните си навици
Най-добрият начин за засилване на имунитета е да преминете към по-здравословен начин на живот. Сред най-често срещаните съвети от специалистите са:
- повече движение
- пълноценен сън
- поддържане на здравословно телесно тегло
- в диетата да преобладават сезонни плодове и зеленчуци
- пиене на достатъчно количество вода
- ограничаване на алкохола и тютюнопушенето
- ограничаване на стреса
Приемайте повече билкови продукти
Билките са едни от най-натуралните средства за подобряване на имунитета. Но те действат основно чрез наслагване. За най-добър ефект трябва да се приемат за дълъг период от време. Иначе всеки е чувал за чай от мащерка срещу кашлица, или мента при проблеми със стомаха, или за справяне с главоболието.
Разхождайте се сред природата
Разходките на чист въздух са чудесен начин за регулиране на хормона на стреса - кортизол. Дори само няколко минути разходка сред природата са способни да намалят нивата на този хормон и да регулират стреса. Ясно е, че стресът е причинител на много и най-различни заболявания. Така че колкото по-малко стрес, толкова по-здрави ще сме.
Освен това разходките спомагат за понижаване на пулса и кръвното налягане и увеличаване на нивата на белите кръвни телца. Така досегът с природата ни успокоява и ни прави и по-устойчиви на различни заболявания.
Смях и позитивни емоции
Според различни изследвания хората, които са щастливи и се усмихват по-често са по-здрави, имат по-силен имунитет и по-добро цялостно здравословно състояние. Неслучайно съществува известната народна поговорка „Смехът е здраве”. Според специалисти, смехът в продължение на 3 минути зарежда организма с енергия и позитивизъм. Иначе казано, ако гледате на живота от позитивната страна, определено ще имате по-здрав имунитет.
Храни, които подобряват имунитета
- Кисело мляко: Пробиотиците, които се съдържат в киселото мляко, са здравословни живи бактерии, които са способни да предпазят храносмилателната система от болестотворни микроорганизми.
- Чесън: От много време е известно благоприятното въздействие на чесъна върху имунната система. Тайната му се крие в активната съставка алицин. Благодарение на нейното мощно действие, чесънът успешно се бори с всякакви инфекции и бактерии.
- Овесени ядки и ечемик: Тези зърнени храни съдържат бета-глюкан - вид фибри с антимикробно и антиоксидантно действие. Тези фибри са по-ефективни дори от ехинацеята, според норвежки учени.
- Черупчести мекотели: Раци, миди, омари и стриди - всички те са богати на селен, който съдейства на белите кръвни клетки да произвеждат цитокин - белтъчни молекули (протеини), които помагат на организма да изхвърли всички вируси, включително тези, които предизвикват грип и настинки. Ако не обичате морски дарове, селен можете да си набавите и от бразилския орех - само няколко са достатъчни за покриването на дневната дажба.
- Зелен и черен чай: Хората, които пият поне по 5 чаши черен чай дневно в продължение на две седмици е много по-вероятно да се преборят с вируси и бактерии. Аминокиселините л-теанин изобилстват и в черния, и в зеления чай, а те са отговорни за това мощно имуностимулиращо действие.
- Телешко месо: Дефицит на цинк най-често се наблюдава при вегетарианци и хора, които ограничават консумацията на месо. А дори и минимална липса на този важен за тялото минерал може да предизвика възпаление.
- Гъби: Колкото и странно да звучи, различни проучвания показват, че консумацията на гъби повишава производството и активността на белите кръвни телца, което ги прави и по агресивни срещу вируси и бактерии.
- Джинджифил: Много хора разчитат на джинджифила, когато имат настинка. Но той е ефективен не само след разболяване, а е и добра защита срещу грип и настинки.
- Спанак: Този зеленчук е богат не само на витамин C, но и на различни антиоксиданти и бета-каротин, които съдействат на имунната система да се бори с вирусите.