Създадоха българско египтоложко общество у нас
Тематични семинари, летни школи и библиотека ще бъдат организирани от студенти и преподаватели за всички заинтересовани от историята на Древен Египет.
Освен многото млади хора, чиито интереси са тясно свързани с египтологията, на събитието присъстваше настоящият посланник от Египет - Моайед ел Далей. Той беше придружен от проф. Сергей Игнатов - бивш образователен министър, основател на египтологията в България.
Сред гостите на мероприятието беше и доц. д-р Теодор Леков (египтолог, участник и ръководител на българската археологическа мисия в Египет), който сподели, че египтологията винаги е била царицата на науките за древността. Също така обясни, че успешното развитие на египтологията в България е голямо постижение, тъй като ние сме единствената археологична мисия от Югоизточна Европа. Тази наука се развива успешно в страната ни вече 30 години. 6 поредни сезона България провежда разкопки в Египет.
Деница Такева-Германова е египтолог и главният двигател на българското египтологическото общество. Изцяло посветена на египтологията, тя се надява все повече хора да започнат да споделят страстта ѝ и да проявяват интерес към тази прекрасна наука.
"Решихме тазгодишният коледен бал да бъде посветен на това да съберем средства за следващия сезон, който ще започне съвсем скоро - февруари 2018." - споделя Деница.
Египтологията е сравнително млада наука. За нейно начало се приема 1822, когато Жан Франсоа Шамполион открива начин за разчитане на древноегипетските йероглифи. Преди разчитането на йероглифите, цялата налична информация за Древен Египет, се е състояла в съчиненията на антични автори, като Страбон, Диодор Сицилийски и Херодот. Именно епиграфските проучвани позволяват на човечеството да погледне подробно в историята, начина на живот, религията и възприятието за околния свят на древния египтянин.