Създателят на Patagonia подарява печалбите от компанията на фонд за спасение на планетата
Основателят на една от най-успешните марки за спортно облекло в света – Patagonia взе решение всички печалби от компанията да отидат за мисията „да се спаси нашата родна планета“. Ивон Шуинар избра да прехвърли собствеността на благотворителен фонд, който да разпределя средствата на организации, работещи за преодоляване на екологичната криза.
Всяка печалба, която не е реинвестирана в управлението на бизнеса, ще бъде дарена в помощ на борбата с климатичните промени. Patagonia си спечели признанието на потребителите заради мерките за устойчивост и развитие, които прилага. Тя стана популярна и с провокативната реклама: "Не купувайте това яке", която приканваше клиентите си да вземат предвид разходите за околната среда.
Ивон Шуинар винаги е казвал, че "никога не е искал да бъде бизнесмен". Американският алпинист започва да произвежда метални шипове за катерене за себе си и приятелите си, по-късно се насочва към производството на дрехи.
В крайна сметка той стига до създаването на изключително успешната марка спортни облекла. Основаната през 1973 г. "Patagonia" реализира продажби на стойност 1,5 млрд. долара за тази година, а нетното състояние на Шуинар се оценява на 1,2 млрд. долара.
Семейството на Шуинар са прехвърлили дяловете си от кампанията Patagonia, които се оценяват на около 3 млрд. долара. Те трябва да дадат думата си и да гарантират, че цялата ѝ печалба от около 100 млн. долара годишно ще се използва за борбата с климатичните промени и за защита на незастроени земи по цял свят.
"Въпреки необятността ѝ, ресурсите на Земята не са безкрайни и е ясно, че сме надхвърлили границите им. Вместо да извличаме стойност от природата и да я превръщаме в богатство, ние използваме богатството, което Patagonia създава, за да защитим източника", посочва Шуинар за решението си да се откаже от собствеността.
Маркетинговите кампании на фирмата, фокусирани върху призива хората да купуват само това, от което се наистина се нуждаят - не са намалили продажбите, а критиците твърдят, че всъщност са насърчили повече разходи, а не по-малко.
"Надявам се, че това ще повлияе за една нова форма на капитализъм, която няма да доведе до няколко богати и куп бедни хора. Ще раздадем максимална сума пари на хора, които активно работят за спасяването на тази планета", каза 83-годишният предприемач, цитиран от "Ню Йорк Таймс".