Успелите

Сдружение "Книгини": Бъдете добрият пример, за да има повече такива

Сдружение "Книгини" е създадено от три изключително вдъхновяващи дами, които дават всичко от себе си, за да направят Северозапада едно по-добро място за живеене. По тяхна инициатива с. Челопек е обявено за "Село на книгата" , там са създали книжарница с кауза, а в момента работят върху VR филм за съкровищата на Северозапада! 

Името „Книгини“ ме кара да мисля, че и трите обичате книгите и четенето. Разкажете ми, какво стои зад името на сдружението?

Ние сме три дами – Първолета, Мария и Зорница – млади, енергични, креативни и милеещи. Книгите са нещо, което ни вдъхновява – от биографии на известни и успели личности, книги, посветени на личностно развитие, на историческа тематика, произведения от български и чуждестранни класически и съвременни автори. И трите носим свой уникален почерк и предпочитания.

Но това, което наистина ни обединява в сдружение „Книгини“, е примерът. Примерът – да влагаш от себе си, да дръзваш, да разгръщаш своя и чужд потенциал, да ти пука за утрешния ден и да знаеш, че и ти също си отговорен. Поуките, извлечени от добри книги, трябва да се прилагат и в реалния живот. Това се опитваме да правим. Стъпка по стъпка се получава. 


Името на сдружението ни представлява съчетание между „книги“ и „княгини“. Освен трактовката „Княгини на книгите“, съвсем спокойно може да ни асоциирате с Княгини на иновациите, книгите и добрините.

Някой хора подигравателно наричат Северозападния район Северозападнал. Вие как бихте искали да се нарича?

Всяко подигравателно отношение към една или друга част от Родината ни само по себе си говори за отношението на съответния човек/група от хора към самия/те себе си. Не бихме си представили да окачествяваме по този начин който и да било регион. Твърдо смятаме, че позитивното и извеждането на добрия пример на преден план са ключови за адекватното представяне и популяризиране на даден регион.

А в Северозападна България добрите примери не са никак малко. Гордеем се с това! Хората от нашия край, които влагат частица от себе си в добри дела, в подкрепа, стават все повече. А знаете ли колко голям заряд носи това, когато се обединим? Това е Северозападът. За нас е мисия.

А хората на Северозапада не бива да бъдат подценявани. Толкова големи сърца, топлота и добрина таят в себе си!

Северозападна България бихме искали да се нарича „Регионът с потенциал и наследство, които предстоят да бъдат отключени. "

Защо точно Челопек е селото на книгата? Как изглежда едно село на книгата? А една държава на книгата?

Българското село на книгата няма аналог в България, каквито има в Швейцария, Белгия, Швеция, Испания, Англия, Шотландия, Нова Зеландия, Норвегия и т.н. Избрахме едно хубаво българско село в Северозападна България – нашия край, което да бъде лице на Родината ни в световен мащаб. Това е врачанското село Челопек – родното село на Вазовата героиня баба Илийца и първото българско село на книгата, обявено като такова през ноември 2019 г.

Представете си – разхождайки се из улиците на селото на книгата – с. Челопек, прелиствате страниците на българска и световна литература, наслаждавате се на красотата на природата, богатото културно-историческо наследство и чистия въздух.

А благодарение на последователните ни дейности в селото има книжарничка с мисия, вдъхнахме живот на затворената детска градина и настоящ център „Книгини“, а от април 2022 г. отвори врати и социално предприятие, в което творят жени в неравностойно положение от селото. Потапяте се и чертаете маршрути с филми във виртуална реалност (VR), достигате до пълнотата на мислите си и свежестта на идеите си.

За нас „държава на книгата“ би представлявала по следния начин: книжовността е фундамент, добрият пример преобладава и ежедневно е изтъкван, обноските, отношението към книгата и един към другиго са модел за подражание, а проявата на съпричастност и емпатия са водещи.

Какви цели си поставихте в началото, когато създадохте сдружение “Книгини”? Кои сте постигнали досега и кои остава да постигнете?

Сдружение „Книгини“ сме НПО в обществена полза. Поставихме си за цел да създадем първото българско село на книгата – с. Челопек, Врачанско, и пълноправен член на Международната организация на градовете на книгата (International Organisation of Book Towns). Постигнахме го в рамките на 1 година – неочаквано дори и за самите нас. Създатели сме на първата книжарничка с мисия в българско село – Книжарничка „Извор“, с. Челопек / Izvor Bookshop.

Първият по рода си VR филм в България „Дестинация Враца – величие и красота в 360°“ е създаден по наша идея и в изпълнение на родолюбивата ни мисия. Вдъхнахме живот на сградния фонд на затворената детска градина във врачанското село, преобразявайки го в настоящ център „Книгини“. Сред мисиите ни е да вдъхваме нов живот на стари и употребявани книги, на стари занаяти, а също и да подпомагаме хора в неравностойно положение – с тази цел създадохме социално
предприятие Творилница „Добрини“, в коeто творят жени в неравностойно положение от село Челопек.

Всичко това постигнахме за по-малко от 4 години. Без проекти. Правим го с лични средства и дарения. В момента тече кампанията ни за надграждащ VR филм, с акцент върху културно-историческото наследство на Северозападна България, както и ни предстои провеждането на Първия Фестивал на книгата и добрините в село Челопек. Утвърждаването на българското село на книгата в национален и международен план продължава.

Какво в Северозападния район ви вдъхновява?

Северозападният район – нашият край – ни говори. С всяко кътче, с всяко дихание, с всяка стъпка в росната трева на Балкана, с величествените скални масиви, с тихите долини, с историческите паметни местности, с атрактивните гледки, с екстремните спортове, с непреходното културно-историческо наследство.

Кампанията ви за създаването на VR филм се казва „Богатствата на Северозапада в 360°. От история към бъдеще за нашите деца“.

Кои са тези съкровища, които искате да покажете и какво бъдеще очаква децата, решили да останат в Северозапада, вместо да заминат за столицата или чужбина?

Наред с всичко горепосочено мисията на сдружение „Книгини“ за популяризиране и развитие на Северозападния регион намира израз в кампанията ни „Богатствата на Северозапада в 360°. От история към бъдеще за нашите деца“, посветена насъздаването на филм във виртуална реалност (VR) за културно-историческото наследство на Северозападна България. Целта е развитие на модерен туризъм, привлекателно за младите технологично образование, добавена стойност за региона.

Сред ценностите, които предвиждаме да включим, са Рогозенското съкровище, кораба музей Радецки, Северняшката сватба, част от НФС „Леденика“, къщата музей на Дико Илиев в Оряхово, местността Градище край прохода „Вратцата“, Черепишки манастир и други знакови за региона обекти и артефакти. VR филмът ще бъде реализиран в два формата – кратка и разширена версия, на български и английски език. 

Какво бъдеще ни очаква след 10, 20, 30 или 50 години зависи от нас. Затова сега градим, за да можем да гарантираме едно добро бъдеще.

Всяко действие дава своето отражение след време. Искрено вярваме, че нашите действия в подкрепа на регионалното и устойчиво развитие, в подкрепа на хора в неравностойно положение, в премахването на негативните стигми върху региона ни и неговото популяризиране, ще оставят следа. А децата от Северозападна България ще берат тези плодове.

Има ли нещо, което бихте искали да кажете, но не съм ви попитала?

Ще се радваме всички, които припознавате каузите на сдружението ни за свои, да станате наши съмишленици!

В заключение, какво послание бихте отправили към нашата аудитория?

Бъдете отворени към новостите, към добрите дела, към дръзновението. Ще ви донесат удовлетворение и ще откриете себе си. Бъдете добрият пример. За да има повече.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Мария Сомлева

Здрасти! В момента съм в гимназия. Обичам да пиша, да карам лонгборд, да чета и да плувам. Вярвам, че ако работим заедно, България има потенциала да стане едно чудесно място :)

Оставете коментар

0 коментара