Успелите

Сдружение "Мулти акт": Децата говорят чрез арт терапията и изкуството

Сдружение "Мулти акт" е организация, чиято цел е да облекчи болничния престой на децата в УМБАЛ - Русе, отделение Педиатрия чрез арт занимания. Тяхната кауза е по този начин да развият емоционалните възприятия на децата, като същевременно с това ги насърчат да творят. Вярват, че така болничната среда ще им окаже по-малко влияние и ще допринесе за по-лесната работа както на лекарските екипи, така и на родителите. Можете да разберете повече за тях в интервюто.

Разкажете ни повече за Вашия проект и как възникна идеята за него?

През 2017 г. В УМБАЛ – Русе бе открито ново педиатрично отделение и бе направена занималня, където децата имат възможност да се забавляват и престоят им там да преминава по един по-интересен начин. Идеята дойде спонтанно от една от психоложките, която работи в детското отделение. Прекарвайки всеки ден с деца с различни заболявания, най-нормалното нещо е да пожелаеш те да се почувстват по-добре, да искаш да ги разсееш с различни занимания, да провокираш тяхната усмивка. Какъв по-добър начин от изкуството? За съжаление, към настоящия момент, не получихме финансиране от организацията, към която кандидатствахме, но това не ни отказва да търсим нови възможности, за да превърнем тази наша кауза в реалност.

Вашият проект се концентрира върху "УМБАЛ Русе" - отделение Педиатрия. Какво се случва в детския свят при престой в болница?

Приемането в болница е неприятно преживяване както за детето, така и за родителите. Споменът от нея остава завинаги, дори и децата да са в ранна възраст. Това задължително се отбелязва и запазва в тяхното подсъзнание и може да породи чувство на несигурност и безпокойство. Има деца, на които често им се случва да бъдат хоспитализирани. Желанието ни е да улесним болничния престой както за самите децата, така и за родителите им, а също и за персонала, работещ там.

Много важно за нашите занимания е, че те не протичат като урок по изкуство и не е необходимо децата да имат талант или определени умения, за да участват в тях. Целта е да се достави удоволствие и да се отключи експресивността им. Акцентът при арт терапията са чувствата, преживяванията и проблемите на малките пациенти, а не качествата на това, което правят. В центъра на заниманията са възприятията, сетивата и въображението на децата.

Вашата цел е чрез различни занимания и приложни изкуства да намалите неприятните чувства?

Да, точно така. Чрез заниманията децата ще бъдат ангажирани, няма да мислят за неприятните манипулации и ще се заредят с положителни емоции. Използват се различни визуални изкуства – рисуване, скициране, оцветяване, приложни изкуства.

Как изкуството може да отведе децата далеч от болничната обстановка и болката?

Арт терапията има добър ефект, дори и при деца, които имат проблеми в развитието. Дава им възможност да се изразяват по-добре, дори и да не могат да говорят. Може да се използва при деца от различни възрасти. 

Децата са много по-склонни да споделят и изразяват себе си чрез бои, маркери, пластелин, отколкото чрез думи. Някои от тях са с ограничен речник и не могат да изразят напълно чувствата и емоциите си. Те са по–артистично настроени, готови да творят и без да ги караме. Това улеснява процеса на лечение чрез арт-терапия – децата по собствено желание говорят чрез изкуството, естествени са и не се смущават.

Арт заниманията и ателиетата, които искате да организирате ще помагат за спокойна работа на лекари и родители. Трябва ли това да се превърне в практика на лечебните заведения в цялата страна и как би могло да стане?

В процеса на лечение много важен е човешкият фактор, а именно специалистаът, който ще работи с децата. Той е този, който ще ръководи дейността, ще наблюдава развитието на детето, ще тълкува създаденото и ще прави изводи от творбите на децата. Чрез подобни занимания искаме да вдъхновим децата и да създадем подходяща атмосфера, както и да изградим връзка с тях. Добре е във всяко отделение, където има деца да има и психолог, който да им оказва помощ и подкрепа. Било то под формата на арт терапия, занимания, игри и др.

Изкуството ли е пътят към оздравителния процес?

Отчасти – да. Това е взаимодействие между персонала, децата, родителите, техните нагласи и арт терапията. Отвлича вниманието на детето, когато има някакви проблеми и от манипулациите. 

Развива възможностите за общуване, тъй като изкуството е начин на комуникация. Също така създава положителен емоционален фон и мотивира желанието за творчество. Подобрява когнитивните способности, възпитава полезни качества.

Вашето послание към децата и техните родители?

Според повечето специалисти, а и нашето мнение е, че една рисунка струва много повече от думите, особено ако е дело на дете, болно от хронично или друго заболяване. Арт терапията помага на децата да осъзнаят чувствата и желанията си. Рисуването и творенето ще провокират активизирането на психическите сили, което от своя страна ще подпомогне емоционалното възстановяване. Арт терапията може да подобри вербалната комуникация, както и да пренасочи желанието за изказ в други продуктивни форми. Именно за това се използва при деца, преживели емоционални травми и изпитват затруднения в изказа на своите страхове.

При арт терапията децата се забавляват, творят и играят. Тя е приятно занимание и децата я приемат не като задължение, а като удоволствие - възползвайте се от нея!

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Десислава Славова

Един млад човек във вихрушката на 21 век. Страстен любител на литературата, пътуванията и позитивните хора.

Оставете коментар

0 коментара