Селското хоро в Пернишко стана живо човешко съкровище
Селското хоро в Пернишко е сред петте кандидатури, вписани в Националната система "Живи човешки съкровища – България”. Специфичният народен танц се състезава с общо 14 други претендента, за да получи статута "живо човешко съкровище".
Традиционното за Пернишкия край селско хоро бе удостоверено с почетния ранг на официална церемония в Министерството на културата тази година. Това е вторият обичай в пернишко след Сурва, който става част от най-престижната листа за нематериално културно наследство в България. Кандидатурата бе подготвена и представена от СНЦ “Локално наследство” и е част от елемента “Традиционно танцуване и традиционни детски игри”. Сдружението с нестопанска цел печели одобрението на комисията с документация, филм с продължителност от близо 9 минути и 103 снимки на хартиен и електронен носител.
Самото хоро е важен елемент от празничната култура на област Перник и по-конкретно общините Брезник, Трън, Перник, Земен и Радомир, които са групови носители на кандидатурата. Народният танц се изпълнява винаги на лични, семейни, селищни и друг тип празници, отличава се с жизненост, темперамент, динамика и изключителна ритмичност. „Граовското хоро” изисква лекота на движенията, пъргавина и скокливост, показва приемственост между поколенията.
Кметът на Перник Станислав Владимиров получи лично Удостоверението за вписване на „Селското хоро в Пернишко“ в престижната система и сподели пред ZaPernik:
„Горд съм, че след обичая Сурва и нашето традиционно селско хоро става част от културната съкровищница на България. Искам да изкажа своите горещи поздравления към целия екипа, който неуморно и отдадено работи за популяризирането и опазването на нашите прекрасни обичаи“, каза кметът и благодари на етнолога Цветана Манова и Владимир Русев – част от екипа, работил по кандидатурата.
Снимка: prettydancehall, ZaPernik