Успелите

Серги Сергиев и Деница Йорданова: Не се страхувайте от това, което правите!

Серги Сергиев е завършил компютърни системи в ТУ София, както и Executive MBA във Виена. Има богат професионален опит, работил е в няколко големи корпорации. Участвал е в създаването на няколко стартъп-и, като той е и един от основателите на Data Science Society.

Деница Йорданова е студентка в 4-ти курс в ТУ София, като тя също изучава компютърни технологии и в момента стартира кариерата си, като работи заедно със Серги за Data Science Society. Data Science е всъщност наука за данните и е една от най-търсените професии в чужбина. Тя постепенно навлиза и в България, като комбинира умения в много области – математическа логика, анализ на данни, програмиране.

С какво се занимава вашият проект и от колко време съществува?

Дени: Data Science Society съществува вече почти 4 години и се занимава с данни. Организирано изгражда тези данни и помага на хората.

Серги: Идеята на нашия проект е да се споделят знания, да се даде шанс да се работи с данни, като отделяме доста време за развитието му.

Колко важно е образованието в тази насока и как се помага на хората да се развиват в него?

Серги: Това, което искаме, е образованието да има по-различно отношение към тази област. За съжаление, няма достатъчно кадри, които да преподават тази наука. Трябва да се добиват практически знания чрез ментори от науката и експерти от научните среди.

Дени: Отношението на образованието не е много добро. Компаниите генерират огромно количество данни, които трябва да се обработват. Пропастта идва от липсата на практика. Хората трябва да се научат как да анализират данните и да придобият практически знания и умения, и да преодоляват страха си.

Каква перспектива има за развитието на този тип наука в България?

Серги: Кадрите, които идват като програмисти, не са добри и това произлиза от академиите, които ги подготвят. В образованието трябва да се направи програма, която да приеме новите технологии. Работата на различно ниво е от значение - от академичните съвети до преподавателите. Обикновено на една технология са й нужни 4 - 6 години, за да се развие. Също така и създаването на платформа за комуникация е важно.

Дени: Да има комуникация е от съществено значение.

Какво внимание трябва да се обръща на негативните новини и как може да се намали тяхното влияние?

Дени: Неотдавна се проведе FakeNews кампания и Datathon анализ на фалшиви новини и тяхното филтриране.

Серги: Също така има и Sentimental Analyse. Идеята на този проект е да анализира данните и да открива фалшивата информация.

Трябва ли да си ''лош герой'', за да те забележат медиите в България?

Серги: Медиите отразяват това, което ни заобикаля. Опитваме се да внесем добри новини и кампании, но интересът на самите медии е много слаб.

Как може да се засили влиянието на положителните новини?

Серги: За съжаление, никоя медия няма желание нещо, което е промотирано в положителна насока, да бъде отразено.

Как да бъдем добри герои, за да даваме добрия пример в положителните медии?

Серги: Доста просто. България е в Европа. Да спазваме правилата и да не се страхуваме от това, което правим.

Дени: Младите да не правят компромиси с тяхното развитие и това развитие да е без ограничение. Най-важното е да се прави нещо смислено и положително.

Кои са следващите предизвикателства пред Data Science Society?

Дени: Следващото предизвикателство от Data Science Society е международният Global Datathon между 28 - 30 септември, фокусиран върху FinTech, IoT и Retail индустриите. Участници от целия свят с интерес и познания в науката за данните ще се състезават в 48-часовия Data хакатон онлайн или офлайн в Data Hub-ове в различни точки на света.

Global Datathon-ът е второто издание на първия по рода си online Datathon - #Datathon2018, който се проведе през февруари и обедини над 140 експерти и ентусиасти от над 20 държави. Този път състезанието се очаква да е с още по-големи мащаби, а регистрациите вече са отворени! За повече информация относно Data казусите, следете на страницата на хакатона.

 

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Десислава Славова

Един млад човек във вихрушката на 21 век. Страстен любител на литературата, пътуванията и позитивните хора.

Оставете коментар

1 коментар

  1. иво
    2018-07-05 12:16:32 Reply

    Всичко хубаво в начинанието им, но сайтът който са направили е без наличие и на българска версия. И така да не се чудят, че медиите не им обръщат внимание - те са един от хилядите английски сайтове на тази тематика, вместо един от малкото български такива.