Успелите

СФАФ приключи. Вижте наградените и плановете за следващия фестивал

СФАФ 2018 вече е в историята на изданията на Световния фестивал на анимационния филм. Гран при за най-добър пълнометражен филм получи "Тази прекрасна торта".

"Тази прекрасна торта" е френско-белгийска-холандска продукция, с времетраене 44 мин. Филмът е с кукли и разказва за съня на един крал. Мотивите на журито да връчи наградата са: Награда за изключително ярък, дълбок, запомнящ се филм.

Награда за най-добър късометражен филм, взе иранският "Лисугерът", разказващ за лисица, измъчвана от дервиш. Късометражният филм е произведен през 2018 г., 10-минутен е и е награден за: Силна метафора за лишаването от свобода, предателството и загубата на собствена идентичност.

Special mention при късометражните филми получиха: сръбският "Непътуване" на Ана Неделкович и Никола Майдак Младши и белгийският "Симбиоза на плътта" на Росио Алварес.

Наградата за най-добър детски филм: отиде при руския "Два трамвая", продукция на режисьорката Светлана Андрианова. Филмът е куклен, 10 минути, и мотивите на журито да го награди са: Награда за виртуозното използване на различни анимационни техники при изграждането на въздействащ филм за човешките взаимоотношения.

Special mention за детски филм, отиде при другото руско предложение: "Хоботчо", заснет от режисьорката Екатерина Филипова.

Наградата за най-добър студентски филм отиде при "Въздишка на въздишките", корейска продукция.

Special mention при студентските филми, отиде при "Облачни плодове" на чешката режисьорка Катерина Карханкова.

Наградата за най-добра телевизионна серия, отиде при "Джордж и Пол", еп.11 – "Ваната". Режисьори: Йоост ван ден Бош, Ерик Веркерк. Белгия, Холандия, 2016, 5 мин, кукли. Мотивите на журито за наградата са: Награда за изключително оригинална техника.

Наградата на Съюза на българските художници, е за българската продукция "Етно", а наградата на Съюза на българските филмови дейци е за родният "Докосване" Велислав Казаков. Велислав Казаков е автор на филма от 90-те "Ку-ку", от който се зароди "Ку-ку" движението у нас.

Повече за наградените филми ТУК.

Впечатление направиха работите на студентите, като чешката анимация и този път бе на ниво. "Кървави приказки" са прочит на популярни детски приказки, но в хорър вариант. Една от кървавите приказки на Тереза Ковандова, за Червената шапчица, може да се намери и в Ютуб.

Интересен за младата, детска публика, беше "Овца или вълк" (или "Овце и вълци") на руският режисьор Максим Волков. Пълнометражният филм е трактовка на популярната басня за "Овца и вълк" и разказва за представител на глутница, който се превръща в овца след циганска магия.

При детските късометражни филми, сред най-интересните беше "6:1", също руско производство, с пластилин. В 3 мин. режисьорът Сергей Рябов разказва за игра на шашки между котка и момиченце, като котката губи отново и отново.

И тази година, фестивалът ще бъде запомнен с интересни срещи между творци и критици, с творческата си, задълбочаваща откъм размисли за анимацията атмосфера и прекрасните коктейли след прожекциите.

Организаторите вече кроят планове за следващите фестивали и канят публиката на СФАФ 2019.

Снимка: СФАФ, кадър от "Тази прекрасна торта"

 

 

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Мая Джамбазова

Родена съм през 1988 г. във Варна, където живея и до днес. Студентските си години прекарах във Велико Търново, превръщайки хобитата си: история и психология, в професия. Първите ми статии излязоха в университетския вестник на ВТУ. Обичам да пиша материали за история, археология, кино, театър, различни културни събития, рок музика и не на последно място, за книги.

Оставете коментар

0 коментара