Сглобете си сами човешки скелет или си поиграйте с вирусите по време на БИОФЕСТ 2018
На 3-ти май от 9:00 часа в Биологически факултет към СУ ще се състои събитието ,,БИОФЕСТ 2018‘‘. В рамките на което ще има интерактивни зони, които ще представят различни направления на биологическите науки и биотехнологиите. Вход свободен.
Инициативата има за цел да популяризира научната сфера и да представи пред по-широка общественост Биологическия факултет като образователна и научна институция. Интерактивните зони ще включват различни дейности, демонстрации, презентации и др., разкриващи ролята на постиженията на бионауките и технологиите в ежедневието на всеки човек.
Преподавателски екип от 10 катедри и Факултетен студентски съвет – БФ ще предложат интересни срещи за всеки любознателен посетител и най-вече за младите посетители – деца и ученици.
Какво да очакваме на БИОФЕСТ 2018?
1# Биотехнолози в действие, които ще ви запознаят с:
- „Хилядолетните” биотехнологии: Защо тестото се „подува” и кой прави алкохола? – възможност за микроскопско наблюдение на дрождеви култури и демонстрации на техните активности. Има ли живот в киселото мляко? – Какво представляват закваските за Българско кисело мляко и кои са добрите бактерии. Възможност за микроскопско наблюдение на препарати от кисело мляко.
- „Космически плодове” или как се съхраняват най-добре качествата на храни и биопродукти.
- За какво ни служат ензимите? – демонстративни експерименти с ензимни биопрепарати.
- Как да си „отгледаме” енергия от микроводорасли? – демонстративни експерименти за получаване на биомаса от микроводорасли.
- Тайните молекули, отговорни за покълването на семената и развитието на коренчетата на растенията – демонстративни експерименти със семена на грах третирани с фитохормони.
- Живеят ли растенията в епруветка? – демонстрации на модерните техники за размножаване на ценни растителни видове.
- Къде са скрити тайните на лечебните и ароматни растения - подправки и билки? – микроскопско наблюдение на трихоми в етерично маслени растения.
#2 Биохимия в ежедневието
Какво оцветява „червените” плодове и зеленчуци – антоцианините като pH индикатори.
Кристализиращи дървета и още нещо.
Всеки ентусиазиран посетител ще може да се пробва и сам в биохимичните експерименти.
#3 Въздухът, който дишаме ЗАЕДНО
Акцент ще бъдат резултатите от микробиологичния анализ на въздуха от всички части на София – ще е представена карта на града от всеки един район. Ще бъдат демонстрирани петрита с проби от различните квартали. Посетителите ще могат дори визуално да констатират разликите. Ще бъдат демонстрирани уреди за пробовземания, като посетителите ще могат сами да наблюдават под микроскоп „уловените” микроорганизми.
#4 Антропологията – науката за човека и човечеството – в две части:
- Дерматоглифика: Ще се снемат в реално време персонални отпечатъци от върха на пръстите на ръцете с мастило върху хартиен носител. На посетителите ще бъде предоставена информация за трите вида кожни рисунъци: примка, дъга и спирала. Ще се представи презентация за приложение на дерматоглификата в криминалистиката, медицината и психологията.
- Методи за идентификация на костен материал: Ще се представи скелет и костен материал и принтирана информация за достъпни методи за идентификация на костен материал – как може да се определи пол, възраст и др. Ще се представи презентация на 3D изображения на кости и скелети.
Игри:
- Сглобяване на ръка и част от гръбначен стълб от предоставени кости.
- Да се разпознават костите, изобразени на пиратското знаме.
#5 Човешкото тяло – поглед отвътре
Запознаване с основните видове тъкани в човешкото тяло. Основни инструкции за работа с микроскоп и за техника на рисуване на препаратите. Кратка презентация за всяка от основните видове тъкани.
#6 Какво ни казват животните?
Предвидени са демонстрации, видеоматериали и др. запознаващи посетителите с етологията – млада биологична наука, но с голям международен авторитет и развитие, която изучава поведението на животните и неговата значимост.
Ще бъде показана и специализирана техника, която се използва в етологичната практика за регистрация на поведението на животните и звуковата им сигнализация в комуникациите помежду им.
Ще се излъчват различни видеоматериали на специфично и интересно поведение, което животните демонстрират. По-големите ученици и посетители ще имат възможност да направят етограма, като за целта предварително ще бъдат разпечатани бланки. За по-малките участници ще има разпечатани карти с различните пози при вълци и други животни, за да разберат какво казват животните с всяка поза.
#7 Екологичен отпечатък
- Посетителите ще има възможност в рамките на 5 минути да определят своя индивидуален екологичен отпечатък. Ще научат интересни факти относно екологичния и въглероден отпечатък на обичайни, ежедневно извършващи се дейности. Ще получат съвети как да намалят индивидуалния си екологичен отпечатък.
- Също така ще се запознаят с ролята на червеите в екосистемите, както и за възможностите за използването им в полза на хората.
#8 Клуб ,,Скорец‘‘ – Клуб за наука, образование и природозащита
Запознаване с дейността на клуб ,,Скорец‘‘. Мултимедийна презентация за експедициите, акциите и работата на клуба.
#9 Подводният свят на Черно море
- Организми, населяващи Черно море (рачета, миди и други), подредени в три групи: Какви водни животни виждаме през лятото на пясъчния литорал? Какво живее на скалите? Кои са отровните черноморски животни?
- Водолазна техника – демонстрация на уредите, напълнена със сгъстен въздух бутилка, от която може да се диша. Езикът на водолаза.
- Насочващи табели написани на „езика на водолаза“, които да отвеждат участника към допълнителните зони.
- Организирано посещение на лаборатория, където ще бъдат представени методи за определяне на лесни химични показатели на водата от чешмата и няколко петрита с бактериални колонии изолирани от водни проби (напълно обезопасени).
- Представяне на проби от зелени органични отпадъци и готов краен продукт – компост. Ще има възможност за организирано посещение на зоната за компостиране в двора на Биологически факултет с придружител.
#10 За вирусите и още нещо
Ще се представят приказки за вирусите – „страховити” истории от близкото и по-далечно минало в приказна форма. В главните роли ще се запознаете с вирусолозите от Биологически факултет.
Събитието е под патронажа на кмета на София, г-жа Йорданка Фандъкова и по повод 130 години Софийски университет ,,Св. Климент Охридски‘‘.