Шанс за по-добро бъдеще! Две инициативи помагат на децата
Децата са едни от най-важните членове на едно общество. Те са неговото бъдеще и затова може да се каже, че бъдещето ни утре зависи до голяма степен от това как се грижим за децата днес.
Има обаче една група деца, които са сякаш забравени от обществото, отхвърлени от него. Това са именно децата от институции и децата с увреждания. В тези две области има множество организации и доброволци, но въпреки това за тях почти не се говори.
Двете истории, които ще разкажа днес, са по-различни.
МТСП с инициатива за закупуване на компютри и таблети на деца от социални институции
Първата инициатива е на Министерството на труда и социалната политика. Стартираната от тях нова програма с продължителност от 2 юни до 15 юли цели да закупи преносими компютри и таблети на деца, настанени в социални услуги и специализирани институции.
Общините доставчици на услугите ще могат да кандидатстват по програмата, чийто бюджет е 1 млн. лв., като освен компютри и таблети, може да се закупят още и рутери, принтери или други мултифункционални устройства.
Главната цел на програмата е с помощта на закупените технически средства децата да не изостават с учебния материал. Миналия месец частен дарител предостави 104 таблета, които бяха изпратени на децата в Кюстендил, Севлиево, Габрово, Ловеч, Дупница и Смолян, а само тази седмица ще бъдат раздадени 157 таблета, закупени с личните средства на учени от БАН. Таблетите ще отидат при децата в центровете за настаняване от семеен тип в областите Видин, Враца и Монтана.
Работилничка за сладки помага на младежи с увреждания да се реализират на трудовия пазар
Сдружение „Бъдеще за децата“ стартира новата си инициатива – сладкарската работилничка „Бисквитките“, която дава невероятен шанс за реализация и социално включване на младежи с увреждания. През 2019 г. инициативата печели конкурса „Най-добър бизнес план на НПО" на програмата "Предприемачество за нестопански организации" на Българския център за нестопанско право. Това дава тласък на идеята и тя бива подкрепена от община Казанлък, която предоставя напълно оборудвана кухня, където младежите да творят. Техен ментор е Вили, чиято страст е именно сладкарството. А сдружение „1% Промяна“ осигурява чрез дарени средства закупуването на дребни неща, без които работата на една кухня е невъзможна – формички, шприцове и т.н.
"В създаването на нашето малко социално предприятие срещнахме много подкрепа, което ни показва, че идеята е добра и че гражданското общество откликва на добрите каузи. Само заедно можем да променяме мястото, в което живеем, и да правим света по-добър", споделя Мария Гинева от организацията.
Целта на Сдружението е да разкрие способностите на всеки от участниците и да му даде възможност за бъдещото му реализиране в нормална работна среда. По тази причина екипът се старае да изгради у младежите ключови навици за успешна реализация. Това са например дисциплинираност, инициативност, усърдие, концентрация, отговорност.
„Надяваме се работилничката да се превърне в трамплин за младежите и да бъде възможност да си намерят работа в нормална конкурентна среда“, казва Мария Гинева.
Работилничката вече дори има своите първи клиенти – Карго-партнер ЕООД, които решават да изненадат децата на своите служители за Деня на детето с вкусни декорирани бисквитки.