Шестима българи са сред най-креативните хайку автори в Европа
Шестима наши творци са класирани в престижната класация за най-креативни хайку поети в Европа!
Класацията се провежда вече 12 години, а полския поет Кшиштоф Кокот връчва наградите на отличените автори.
„Кшиштоф Кокот следи през годината всички публикации в международни издания и конкурси. Така си прави едни графики, според които в края на годината обобщава, кой е бил в престижните издания и колко конкурси е спечелил. Каква креативност и активност е имал през годината, съответ ният автор. Това означава и да бъдеш сред големите, в световната хайку общност.
Вече има десетки хиляди пишещи хайку в цял свят и най-добрите, вече, не са в Япония, а са в Европа. Ние като българи и български автори присъстваме трайно, всяка година, в тази класация. В зависимост от активността, представителите на България в класацията са между десет и повече автори. Тази година са шест, но това са все качествени автори, които редовно публикуват и са начело в световните издания за хайку.
Моя милост има за чест да съм за пета година в тази класация. Така ние можем да представим този жанр чрез нашия български почерк, защото хайку все пак е някакъв експорт на национална култура. Ние сме българи и мислим, и пишем на български, въпреки че публикуваме на английски своите хайку“, разказва Владислав Христов - един от класираните поети - в предаването "Преди всички".
Страстта на Владислав Христов към хайку си личи и в многото дейности, които прави, във връзка с този вид изкуство. Роденият през 1976 г. поет e носител на множество награди, а хайку произведенията му са публикувани в изданията на Американската хайку асоциация "Frogpond", Световния хайку клуб "World Haiku Review" и мн.др. През 2016 г. няколко от творбите на Христов влизат в обучителната програма на университета Кумамото, Япония, а у нас поетът е съставител на първия български учебник по хайку - "Основи на хайку".
С част от творчеството му, можете да се запознаете ТУК.
Освен Христов, в класацията са също така поетесите Цанка Шишкова, Радостина Драгостинова. Людмила Христова, Надежда Костадинова и Стоянка Боянова. Всичките - безспорно изключителни творци!
Цанка Шишкова е родена в Гърция. Завършва МГ "Баба Тонка" в Русе, дипломира се като инженер в ТУ - София и защитава дисертация по тема от областта на информационните технологии. Получава научната степен "доктор на техническите науки". Пребиваването в Япония обаче трайно променя писателката и след завръщането си тя издава книгата "За Япония с любов". От 2015 г. започва да пише хайку като публикува във високо оценявани интернет издания.
С част от творчеството ѝ можете да се запознаете ТУК.
Радостина Драгостинова e завършила Икономическия университет - Варна и има магистър по банково дело. Пише поезия и хайку. Нейни творби могат да бъдат намерени в сп. "Нова асоциална поезия", "Liternet¨, както и няколкото издадени сборника, антологии и списания с нейни творби. Експериментира с много поджанрове на хайку, а освен с литература, се занимава и с икебана.
С част от творчеството ѝ можете да се запознаете ТУК.
Людмила Христова е родена на 26.08.1963 г. в гр. София. Завършва 21 ЕСПУ "Христо Ботев" и право в Софийски университет "Св. Климент Охридски". От 1991 г. работи като адвокат в Софийска адвокатска колегия. Започва да пише хайку през 2000 г. Стиховете й са публикувани в различни антологии, а в края на 2003 г. печели първа награда в националния конкурс за хайку поезия "Старото езеро".
С част от творчеството ѝ можете да се запознаете ТУК.
Надежда Костадинова е родена и живее в София. Пише поезия и хайку на български и английски език, а освен това е носител на няколко отличия и награди. Обича да снима с телефона си, както и да рисува.
С част от творчеството ѝ можете да се запознаете ТУК.
Стоянка Боянова завършва специалност "Физика" в ПУ "Паисий Хилендарски". В момента работи като главен експерт в Българския институт по метрология - София. Има множество публикации в различни издания, а за творчеството й са публикувани над четиридесет рецензии. Редактор е на книги с разкази, романи, речници и стихове, а освен това публикува на английски и арменски. Носител е на награда "Южна пролет" за първата си поетична книга. Член е на Съюза на българските писатели
С част от творчеството й можете да се запознаете ТУК.
Ако вие творите в жанра на хайку литературата, поетът Владислав Христов е част от журито на четвъртия международен конкурс за хайку "Мая Любенова". В него може да се участва с до 2 творби, на български или английски.
Вижте повече за конкурса ЕТО ТУК.
С цялата класация на най-креативните хайку творци, можете да се запознаете ТУК.
Тази класация е поредното доказателство, че у нас живеят и творят изключително талантливи хора!