Шрифтът на паметта: Как можем да накараме мозъка да помни повече
На всеки се е случвало да прочете нещо и минути след това да го забрави. Но учени от университета в Мелбърн, Австралия, са изобретили шрифт, който остава за много по-дълго в съзнанието на този, който прочете написаното.
Шрифтът е наименуван Sans Forgetica (означава „без забравяне“) и е с доста по-различна визия. Буквите не са изписани изцяло, а липсват парчета от тях. При прочит на думите, изписани с този шрифт мозъкът е по-натоварен. Тук влизат в употреба принципите на когнитивната психология, според които колкото повече се напряга мозъкът при прочитането на нещо, толкова по-активен е и самата информация сама „залепва“ за съзнанието ни.
Но не само незапълнените букви спомагат за повече усилия при прочитане, а и обратният наклон. Това е качество, което е рядкост за масовите шрифтове, но помага още повече на мозъка да се замисля какво чете, а съответно и да го помни по-дълго.
Ето как изглежда и самият шрифт:
Нека се замислим кои моменти в живота си помним най-добре. Аз лично за себе си помня моменти с вложена най-силна емоция, било то положителна или отрицателна. Помня най-забавните моменти с приятели, когато стомахът ме е болял от смях. Помня и най-тъжните моменти, когато очите са ми парили от сълзи. Помня от какво е всеки един мой белег не заради самия него, а заради болката, която раната ми е донесла. А вие? Едва ли помните всяка нормална сутрин. По-вероятно е да помните коледните сутрини, белязани от многото усмивки и щастие (понякога заради подаръци, друг път заради семейна идилия). Тогава не е ли и най-логично и самият мозък да запомня информация, за която е вложил повече усилия?
Точно върху този психологически принцип е създаден и Sans Forgetica. A първоначалните резултати от прилагане в действие на нестандартния шрифт са доста впечатляващи – два текста са били дадени да се прочетат от 400 австралийски студенти, първия написан с Arial, а другият със Sans Forgetica. От първия студентите запомнили едва под 50%, а от следващия над 57%.
Да, шрифтът наистина изглежда ужасно труден за четене, но точно там е смисълът. Затова и не предполага да се използва за твърде дълги текстове, а по-скоро за кратки такива. А най-хубавата част е, че всеки би могъл да си го свали напълно безплатно.