Силата на детското "Искам да помогна" за едно момче с аутизъм
Едва ли има някой, който не е гледал филм за училище, където различните са пренебрегвани и превръщани в аутсайдери от съучениците си. Всеки знае, че реално има множество такива случаи, в които да си различен е лошо. Но тази история не е такава. Развива се в 10 ОУ „Алеко Константинов” в гр. Перник. По коридорите на това училище ежедневно минава 12-годишният Алекс, който е диагностициран с аутизъм.
Децата са добри, но и болезнено искрени по душа. Понякога не разбират различните. Това може да доведе до отдръпване от тези, които не разбират, или нападение срещу тях. Но съучениците на Алекс разсъждават по малко по-различен начин. Те не виждат момчето като аутсайдер, а като едно от тях. Едно от децата споделя пред БТВ, че „Алекс е добро момче и винаги са се държали добре с него”.
Чистотата на детската душа е неописуема. Всяко действие е породено от искреното желание да направиш нещо. Когато се инатят, когато плачат, когато отказват да хапват, всеки един от случаите, в които ядосват порасналите, те го правят от собствения си неистов и ясен порив да постигнат нещо точно определено. Ето защо постъпката на децата от 10 ОУ „Алеко Константинов”, които с общи сили изработиха картички и суровачки, за да ги продадат след това на коледен базар, средствата от който да дадат на съученика си Алекс, е кристално чист пример за доброта.
Всяка една прегъната хартийка с рисунка отгоре и всяка една дрянова пръчка с украса по нея са материалното изображение на желанието да направиш някого щастлив. Няма задни мисли, няма прикрити егоистични пориви, само онова детско упорство, породено от вечното „искам”. Само че този път не за себе си, а за друго дете, което има нужда от подкрепа.
Парите ще отидат за терапии на малкия Алекс, които помагат развитието на детето въпреки трудното заболяване. Майката на момчето няколкократно изрази благодарността си към всички, които са се включили. Тази случка ни припомня, че „искам” може да се използва и в изречения като „Искам да направя някого щастлив”. И в такива случаи тя става по-силна от обикновеното „искам” за себе си.
Източник: BTV News, снимка dnes-bg.org