Силвия и Димитър: Всеки има въздействие върху живота на другите
Днес ще ви срещнем с Димитър и Силвия. Създатели са на едно място край Бургас, което си поставя амбициозната задача да връща хората в детството им – при филиите с лютеница, сладките домати, ожулените колена и изкаляните от игра дрехи. И да даде на децата им това изгубено покрай технологиите богатство, което е в състояние да направи живота по-красив. Те отглеждат зеленчуци според мъдрите принципи на природата, като връщат обратно това, което земята ни дава. Методът се нарича пермакултура и ни учи на това, че животът и природата са система с множество елементи, които винаги работят в хармония, а мястото е Пермакултурна ферма „Biotiful“.
Разкажете ни как стартира идеята за фермата „Biotiful“?
В световния бестселър „Good to Great“ Джим Колинс говори за една „Концепция на таралежа“ (hedgehog concept), която е в основата на разликата между добрите резултати и изключителните такива. Тази концепция се състои от три кръга, в пресечната точка, на които се крие нещото, върху което би трябвало да фокусираме нашата енергия, внимание и работа, ако искаме да постигнем нещо трайно. Тези три кръга те карат да откриеш коя е онази област, в която можеш да бъдеш най-добър, към какво проявяваш най-страстен интерес и как можеш да осигуриш финансова устойчивост на дейността си. Biotiful е нашата таралежова концепция, която обединява страстта ни към природата, чистата храна и предаването на знания; вярата че можем да бъдем най-добри в познаването на природните принципи и прилагането им в ежедневния живот и желанието да изградим икономически стабилна система, която в някакъв етап да стане жизнеспособна и без нас.
Вие работите с деца. Кое е нещото, което се стремите да им предадете като отношение към природата?
Всъщност в много по-голяма степен при работата ни с децата искаме да им предадем отношение към живота, като постигаме това посредством отношение към природата. Искаме да научат, че никой в природата не е по-важен от друг, че когато работим заедно постигаме много повече, че да даваш и да създаваш е много по-ценно от това да вземаш и да консумираш. Искаме да им осигурим едно чувство на щастие и свобода, което да запомнят и към което да се стремят, когато пораснат. Искаме да умеят да се възхищават на творенията на природата и да искат да й подражават, като събудим в тях желание самите те да бъдат творци – днес на цветни градинки, утре на собствения си живот.
Все повече млади хора и чужденци се заселват по българските села. Оптимисти ли сте, че това може да е дълготрайна тенденция за възраждане на българското село?
Оптимисти сме по отношение на това, че все повече хора ще започнат да вървят към опростяване на живота. Към забавяне на темпото, към отваряне на време и пространство за съществени неща, които обогатяват личността и живота, а не интериора и автобиографията. Всичко това може да се случва на село, когато останеш насаме със себе си - под звездите, при птичите песни и окосената трева, когато калта под ноктите ти дава невероятното усещане за ненапразно преминал ден. Може да се случи и навсякъде другаде, стига да си готов за тази промяна. На село може би е по-лесно.
Опишeте ни любимата си природна картина от България
Дъга, образувана от пръските на водопад, иглолистна гора с аромат на смола, планинско езеро с блеснало слънце в него... Всяко място сред природата зарежда и омиротворява, защото ни напомня колко изумителен творец е тя и защото ни свързва с нашата истинска същност. Да си отделен от природата, означава да си отделен от себе си. Но пък и вярваме, че никое място не може да ти даде това, което сам нямаш в себе си.
В каква България си мечтаете да живеят вашите деца като пораснат?
В такава, която сами си създадат. Нашите мечти, не са техни мечти. За нас е важно да знаят, че от тях зависи, че носят отговорност, че каквото сами си посеят, това ще жънат. Именно в това е красотата на живота, че всички ние имаме точка на въздействие. Въздействие не само върху собствения си живот, но и върху този на другите, на обществото. И в България, и навсякъде другаде винаги ще има хора, които ще пречат, ще искат нещата да се случват по стария начин и да си остават същите, ще саботират промяната. Но ще има такива, които ще създават различно бъдеще, колкото и да е трудно. Те винаги ще са повече. Дано и нашите деца са сред тях. Надяваме се с нещата, които правим да им показваме, че си струва.
Повече информация за фермата можете да намерите на сайта biotifulfarm.bg.
Не се колебайте да ни изпращате предложения за интервюта в различните ни категории на contacts@uspelite.com. Включете имената на човека, който предлагате за интервю, кратко негово представяне и начин за връзка под формата на e-mail адрес/акаунт в социалните мрежи и/или телефонен номер.