Силвия Захариева - учителката, която изведе учениците си до космически успехи!
Слвия Захариена - Физика, Мисия, Будител.
Оставям ви на фактите и думите на нейните ученици, за да представим учителката по физика, която бе номинирана за "Будител на годината" . С труда и любовта си тя доказва дългогодишния си стаж като Будител и по всичко личи, че ще се радваме още на много космически успехи и вдъхновения по пътя на нейната мисия:
Екип ученици от Математическа гимназия „Д-р Петър Берон” във Варна са класирани на Трето място в Международния конкурс на НАСА за 2017 г. Това е най-трудният конкурс на планетата за ученици в категорията Космически науки. В представянето на проекта на конференцията на НАСА през май 2017г екипът бе класиран на първо място. Възпитаниците са подготвили идеен проект за „Научен град”. Обосновават се, че от Космоса е много по-лесно да изследваш Вселената, отколкото от Земята. Мащабно мислене. Ако техният проект се осъществи, ще има участници в изследванията от цял свят, може би и от България. Стискаме им палци.
А само през 2016/2017 учебна година в ежегодните състезания по физика, спечелените медали са впечатляващ брой:
- сребърен и бронзов медал, както и първо отборно място в есенното състезание
- златен и бронзов медал, както и отново първо отборно място на пролетното състезание по физика
Четирима ученици от Варненската математическа гимназия през септември бяха на двуседмичен курс от лекции, упражнения, визити и практическа работа като стажанти в областта на Физиката на елементарните частици и инженерните дейности, извършвани в ЦЕРН.
През 2014 г. ученици от гимназията грабват най-големия приз от конкурс на НАСА за Космически колонии. Българчетата обират „златото” в съревнование с 600 деца от цял свят!
Същата година екип от нейни ученици от 12 клас печели първо място в същия конкурс с проекта „Дафне”.
Отборът пък на единадесетокласниците през 2013 г. защити проекта си „Антигона” на конференцията на НАСА в Сан Диего, отличен с първа награда на Американската космическа агенция.
"Благословени сме учителите в гимназията с изключително талантливите деца.", споделя Силвия Захариева.
"Мен ми харесва много нейния ентусиазъм към децата, реално тя не се отказва от абсолютно никой. Обяснява всичко по възможно най-лесния начин и реално това ни помага да погледнем нещата от съвсем различна гледна точка, за да можем да решаваме по-сложни задачи и дори да измислям.", казва нейн ученик.
"Тя е голям педагог, освен че е истински учител. Тя умее да въздейства на учениците си.... и изобщо най-големия глупак да си пак ще искаш да учиш.", споделя ни друг неин възпитаник.
Успехите са огромни, а думите на учителката за себе си в този ни разговор - скромни. Защото големите хора усещат връзката и единството с всичко и всеки. Те действат на принципа на Цялото, където няма лидери, има движеща Енергия. И както при физиката, явленията тук не се нуждаят от думи, те са факти.
А ето какво казва и самата Силвия пред Uspelite.bg:
Разкажете ни за себе си:
Аз съм един щастлив учител! Обичам професията си и, ако трябва отново да избера по кой път да поема, то той ще е същият.
Как събуждате интереса към знанието у своите възпитаници?
Няма правила и по–скоро го правя с чувство. А и физиката е една много интересна наука.
Два пъти Ви обявяват за най-добрия учител на годината във Варна. Какво е да си добър учител в днешно време?
Просто е. Трябва да работиш със сърце. Много е важно и да сме коректни в отношенията помежду си. А наградите Варна са много ценни за мен.
Вашите ученици споделят, че се възхищават от ентусиазма и желанието Ви да научите всяко дете. Казват, че и най-големият глупак да си, пак ще искаш да учиш с такъв учител. Каква формула прилагате?
Няма формула. Винаги се стремя да се отнасям към всички ученици еднакво и с уважение. Освен това работя с голямо желание, харесвам си професията и предполагам, че учениците го разбират.
Ваши ученици покоряват НАСА, ЦЕРН и са се устремили към още по-космически постижения. Как се постигат такива успехи?
Щастлива съм, че имам възможност да работя с талантливи ученици. Те носят много радост на всички нас. Но успехите им не са и не могат да бъдат плод единствено на моя труд. Колегите ми от Математическа гимназия – Варна са изключителни професионалисти. Обучението в нашето училище е на много високо ниво. Съвместните ни усилия водят и до високите постижения на нашите възпитаници. Разбира се, че всичко това се случва и с безспорната подкрепа на директорския екип.
Отличен екип сме и с д-р Веселка Радева от Висшето военноморско училище във Варна, чиято роля в блестящото ни представяне в конкурса на НАСА за ученици е водеща.
Освен преподавател по физика, Вие се наемате и с тежката задача да учите децата и на доброта. Защо?
Убедена съм, че на добро няма нужда де се учи човек. То е във всеки. Трябват само условия да се разкрие. Опитайте с непознати хора от улицата да ги погледнете и да им се усмихнете. Чувството е невероятно! Правя го постоянно и дълго след това не мога да сваля усмивката от лицето си.
Какво липсва на образователната система днес, за да провокира и задържи интереса към учението на децата?
Аз съм много крайна в разбирането си за образование. Мисля, че задължителното образование е грешка. Един човек, ако не иска да учи, то силово няма как да се случи. Да, всички трябва да са грамотни, т.е. с начално образование, след което по-високата степен на обучение да е по желание. А иначе голяма част от хората смятат, че и без усилия и труд ще си получат дипломата.
Но нещо интересно наблюдавам. Въпреки привидния хаос в образованието незнайно как, но децата ни успяват. Образоват се и се реализират.
Какъв трябва да е Будител 2017?
Труден въпрос. Според мен съвременният будител трябва да подпомага осмислянето, че най-важни за човек са думите и делата.
Успехите не спират! И докато подготвяхме интервюто с учителката, хубавите новини се прескачаха една през друга. Бързаме да уловими и споделим всичко с вас и оставаме нащрек за още успехи на българските ни деца. През изминалата седмица, един от учениците на г-жа Силвия Захариева - Феодор Кономаев от 12 клас на МГ "Д-р Петър Берон" е спечелил отличие на олимпиадата по астрофизика в Тайланд. По астрономия той се подготвя във Варненската обсерватория.