Успелите

Скъпа ли е безценната награда?

Всички обичаме награди, нали? Някои предпочитат да получават, други - добротворци се зареждат от магията да дават. Но най-умелият ход според мен е да балансираш и да умееш да получаваш с достойнство и да даваш с отговорност. Люба е човек, който е връчил хиляди награди и заслужава да получи безброй. И ги получава. Всеки ден. Не се учудвайте - понякога награда може да означава и една усмивка. А сега ще ви разкажа за една истински стойностна и съвсем необичайна Награда...

Международната награда на херцога на Единбург, или накратко Наградата, всъщност не е награда в материалния или финансов смисъл на думата. Това е програма за личностно развитие, която ти помага да изградиш по-добрата версия на себе си. Учиш се как да си поставяш цели, как да бъдеш постоянен, как да работиш в екип и да не се отказваш. И това всъщност е доста смислено и устойчиво, понеже финансовата или материална награда ще изхарчиш или прибереш в някой шкаф, но личностното ти развитие, нито можеш да изхарчиш, нито може да счупиш, ако го ползваш. Единствено можеш да го усъвършенстваш и да предаваш опита на другите около теб.

Програмата създава херцогът на Единбург - Принц Филип, съпруг на Британската Кралица, заедно с ментора си Курт Хан, преди точно 60 години. Тогава поводът е бил краят на Втората световна война, а мисията е да се намери подкрепа на многото младежи, които остават без родители и имат нужда от ролеви модел и наставник, който да им помага точно в този период на израстване и преход от детска към младежка възраст.

Днес Наградата работи в 140 страни по целия свят, а в България е под патронажа на президента и вече 3 години работи с над 300 младежи на възраст от 14 до 24 години, без значение от каква целева група са. Инициативата работи успешно и дава своите резултати както с младежи от неравностойно положение, така и с такива, които на пръв поглед не попадат в тези групи.

В Наградата на Херцога на Единбург всеки младеж на собствена воля си избира дейности в 4 основни направления: Доброволчество, Умения, Физическа активност и Приключенско пътуване в природата. За всяко от направленията се изисква да има конкретна и съобразена с личните възможности цел, която се преследва, както и да се отделя по един час седмично за постигането ѝ. Любомира Велчева, която отговаря за дейността на Награда, разказва по-подробно с пример: 

Мога да дам пример: Цвети от Свищов е на 17 години и е участник в Наградата. В направлението „Умения“  тя прави чаши от глина. Целта ѝ е да направи комплект от 10 чаши с ръцете си. В направлението „Доброволчество“ целта  е да изрисува кофите за отпадъци около училището, за да направи средата по-красива. В направление „Физическа активност“ - танцува, а целта ѝ е да научи най-малко 3 различни народни танца. Цвети направи своето приключенско пътуване, заедно с други участници в Наградата през октомври, като там целта им бе да опознаят природните особености в местността Ксилифор (близо до Велико Търново). Разбира се, Цвети е подпомагана от нейния Лидер в Наградата. Това е по-възрастен, който тя си е намерила. Значим възрастен, който ѝ помага както в това да си постави цели, така и в това да ги постигне и осъзнае как и защо това се случва.

Цвети е една от 300-те участници в Наградата и нейните програма, цели и дейности са абсолютно различни от всички останали. Тя няма за цел да е най-добра от всички, а да е по-добра от себе си. Имаме младежи, които доброволстват във ветеринарни клиники, в болници и пожарни, в училищата, в които учат или в града, в който живеят. Има младежи, които развиват умения като готвене, презентиране пред публика, такива, които учат японски или други чужди езици, подготвят се за матури, изработват различни неща с ръцете си и много други.

Целта на Наградата е даде шанс на всеки млад човек на възраст между 14 и 24 години да се научи как да си поставя цели, как да бъде постоянен, как да бъде ангажиран към общността и как да стане по-добрата версия на себе си. В Наградата вярваме, че всичко зависи от нас самите и ако нещо не ни харесва, то наша отговорност е да го променим.

Наградата е програма за личностно развитие, чийто подход е много индивидуален, от една страна, и не предполага състезание с другите, а по-скоро със самия себе си, което всъщност е доста по-трудно и предизвикателно. Наградата е като един софтуер (Software), който може да инсталираш, за да си по-ефективен, по-продуктивен и по-щастлив от това, което ти предстои.

В момента Наградата работи в 13 градове в България, с помощта на 32 организации. Разбира се, всеки младеж в съответната възрастова граница може да се включи в програмата, дори и в неговото училище или организация Наградата да не е налична. Постигайки Международната награда на херцога на Единбург, всеки младеж получава сертификат, лично от президента като патрон на инициативата в България и значка, която го прави част от голямото международно семейство на Наградата.

Наградата е истинско предизвикателство, но това не бива да ни плаши, а напротив - трябва да ни мотивира. Самата Люба е доказателство, че е физически възможно да си мултифункционален и да използваш капацитета си, ако не максимално, то поне на бързи обороти... със сигурност. Не е тайна, че е част от инициативата 9 Academy, но това е нейното Доброволчество и още една инициатива, която е насочена към личностното и индивидуално развитие на хората. Обича и да пише, обожава да пътува и много се радва, че Наградата ѝ дава и тази възможност. Понякога сътворява разни джунджурии с ръцете си (гривни, камъчета, оригами), което я успокоява и фокусира. Обожава методите на неформалното образование и прави обучения на теми като организационно развитие, гражданско образование и меки умения.

Люба винаги пожелава на всички около нея „прекрасности“, затова нека и ние ѝ го пожелаем. Защото за да си готов да получиш каквато и да е награда, вече разбрахме, че трябва да си се постарал и да си дал мнооого от себе си. Готов ли си да се изправиш срещу теб самия?!

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Мария Ивайлова

Мария Ивайлова е студентка във 2-ри курс, специалност журналистика в Софийския университет. Пише, пее, танцува и обича живота силно. Ентусиаст, който се впуска със страст в различни приключения. "Смятам, че обществото ни изпитва глад за положителни новини и тази младежка платформа е мястото, което стимулира позитивизма. - "Sharing is caring."

Оставете коментар

0 коментара