Слънце, море и стартъпи: Варна се стреми да стане технологичен и иновативен център на България
Това не е Флорида, нито Маями. Със сигурност не е Стокхолм или Амстердам с техните студени морета и замърсено небе.
Варна е по-хубава.
Освен морето, златните плажове и оживения нощен живот, Варна предлага много повече за младите, англоговорящи чужденци, особено за тези с технически умения.
Варна е третият по големина град в България и включва курортна зона на брега на Черно море. В допълнение към плажовете и курортите от световна класа, градът предлага и възможности за ИТ, аутсорсинг и стартъпи... Възможности, които само ще се увеличават.
Официалната политика е насочена към позиционирането на Варна като град на дигиталните познания и развитието на информационните технологии в България. Младия кмет на Варна Иван Портних се стреми да превърне града в привлекателно място за инвестиции и информационни и комуникационни технологии, като осигури добри условия на живот със зелени площи за отдих, развитие на транспортната мрежа, културен и социален живот и, разбира се, ниски данъци.
Мислите си: “Чакайте, защо София няма да бъде технически център?” И това е нормално. България има изненадващо стабилна ИТ и техническа сцена. Прочетохме този невероятен факт в инфографика на StartUs за стартиране на компания във Варна: България е номер 3 в Европа и номер 10 в света по общ брой на сертифицирани ИТ професионалисти.
Предполагаме, че това се отнася до сертификати от Cisco, Microsoft и други.
Няколко големи играчи се намират или са основани в София, включително Telerik, мултиплатформена компания за софтуер и дигитални инструменти, и Chaos Group Laboratories, световен лидер в областта на дигиталното кино и виртуалната реалност, както и технологии за визуализации за архитекти и дизайнери.
Онлайн приложението за доставка на храна BGmenu бе придобито за 10,5 милиона евро от Takeaway.com. Takeaway.com е водещ онлайн магазин за доставка на храни в Европа извън Обединеното кралство.
Но Варна има и някои успешни истории като Titan Gate, пионер в дигиталните медии и в adtech.
И за разлика от София, местоположението на Варна на брега на Черно море дава на България още един елемент за привличане на млади таланти от САЩ, Европа и света. Това е важно, защото България, подобно на голяма част от развития свят, се нуждае от таланти!
ВАРНА ИМА ВСИЧКО НЕОБХОДИМО ЗА СТРАХОТНО БЪДЕЩЕ
Има три града извън София – Плодив, Бургас и Варна – където технологиите и аутсорсингът вече са много развити. Но Варна безспорно e градът с най-голям потенциал заради своите университети, училище по математика, езикови училища и училища, в които се преподават информационни технологии.
От трите града, Варна има най-много човешки капитал и ресурси, според годишния доклад на Българската Аутсорсинг Асоциация (БАА). Също така, БАА отбелязва, че ще има 20 000 работни места, които ще бъдат онлайн до 2020 г., тъй като аутсорсинг индустрията се разширява от центровете за информационни технологии до по-сложни и по-изискващи сектори, включително счетоводство и човешки ресурси.
Варна има шест университета и три колежа с общо около 40 000 студенти. От тези 40 000, около 10% са международни – около 3 500-4 000 студенти от цял свят.
Миналата година Портних организира “тристранна среща” за насърчаване на развитието в сектора на ИТ и аутсорсинга. Целта е да се обединят бизнеса, университетите и общинските власти с цел привличане на най-големите имена в областта на технологиите във Варна.
ВИЖТЕ СТАРТЪП ОБЩНОСТТА ВЪВ ВАРНА
Стартъп общността в България се увеличава бързо. София е домакин на най-голямото техническо и стартъп събитие, Sofia Startup Expo, следващата седмица.
Но Варна вече има основата, върху която да изгради значима екосистема:
- Основният хъб във Варна е Beehive, местното съвместно работно пространство. Beehive осигурява пространство и помощ за стартъпи, като спонсорира стартъп събития като Startup Weekend Varna. Медицинският университет във Варна също спонсорира стартъп събитията Medtech.
- VarnaLab е хакерското пространство във Варна.
- Innovator Creative Spaces (вижте по-горе) е co-working & maker space, който за по-малко от година се обособи като притегателен център както за иновативни, така и за стартиращи компании и фрийленсъри.
Също така има няколко университета и езикови училища, сред които:
- Висше училище по мениджмънт. ВУМ предлага бакалавърски и магистърски двойни програми, преподавани изцяло на английски, в сътрудничество с университети в държави като Великобритания (Cardiff Met), Швейцария (Business Hotel Management School) и Холандия (Stenden University).
- Технически университет Варна, който е конвенционална инженерна институция.
- Няколко езикови училища, включително English Academy.
В средата на 2017 г. стартъп компанията Innovator Creative Spaces обяви планове за мрежа от високотехнологични работни помещения, започвайки от Варна, според SeeNews.
Споделените работни пространства ще бъдат оборудвани с 3D принтери, CNC рутери, лаборатории за виртуална реалност, IOT и машини за лазерно рязане, заяви изпълнителният директор на Innovator Creative Spaces.
Компанията иска да разшири мрежата си в София, Пловдив и Стара Загора.
ВАРНА НЕ ПРОСТО ВИ ОБИЧА, ИМА НУЖДА ОТ ВАС
България има същите демографски проблеми като повечето държави в Европа, но 10 пъти повече.
Нейното население е едно от най-застаряващите в света, след Япония, Германия, Италия и вероятно Финландия. 27% от хората у нас са над 60 години и средната възраст е около 43 години.
България се очаква да има най-бързо намаляващото население в света, като вече е загубила 20% от населението си от 90-те години на миналия век, предимно в по-проспериращи страни като Германия и Холандия, според BBC.
Следователно България в момента има недостиг на квалифицирани работници, особено в областта на инженерните и информационните технологии, и се нуждае от висококвалифицирани професионалисти от други страни. Също така, има най-доброто от двата свята. Тя е част от ЕС, но НЕ е част от Шенген. Така че много от нашите чужденци са осъществили своите 90 дни в България след изтичането на визите им в шенгенски страни като Гърция и Германия.
През 2011 г. България бе първата страна, която въведе визата Blue Card на ЕС, която позволява на висококвалифицираните работници, които не са граждани на ЕС, да работят в ЕС.
Миналата година българският парламент гласува удължаване на условията за Blue Card от две години на четири години.
Правителството посочи, че притежателите на Blue Card на ЕС са заети главно в секторите на ИТ и технологиите, които имат голям потенциал за развитие, но има недостатъчно кадри.
Така че, ето Ви, чужденци.
Числата:
- България има 10-процентов плосък корпоративен данък върху печалбата и 5% върху дивидентите, най-ниският в ЕС и петият най-нисък в Европа.
- Данъкът върху доходите на физически лица е равен на 10% за всички.
- Като бивша държава от Съветския блок, бюрокрацията тук се движи доста бързо. Има десетки фирми, които могат да Ви помогнат да създадете компания в България в рамките на един ден.
- Разходите за живот във Варна са абсурдно ниски в сравнение със Стокхолм или Амстердам. Наемите за апартамент с две или три спални варират между 250 евро и 500 евро на месец. Така че цената на живот тук е с около 50% по-ниска, отколкото в останалата част от ЕС, и поне 80% по-ниска от тази в Скандинавия.
- Има няколко инкубатори и ускорители в София, включително 11 Ventures и фондове в начален етап, включително Neveq.
- България като цяло има наистина бърза и достъпна интернет връзка. Класира се на 20-то място в света със средна скорост от 15,6 мегабита в секунда (Mbps). Това е по-бързо от Германия и само малко по-бавно от Норвегия, Швеция и Хонг Конг, при половината от разходите. Да, Румъния има малко по-бърза връзка, но нека да направят своя собствена публикация.
- Храната във Варна е разнообразна и включва всичко – от висококачествена кухня до суши. Бързото хранене във Варна е здравословно, а веган и био храните са често срещани.