Успелите

Слав Петков от ФАФА: За да повярваме в доброто, първо трябва да повярваме в самите нас!

Слав Петков е от онези хора, които посвещават работата си на това да помагат на другите. Той е основател на първата елитна спортна школа в България Special academy, както и председател на Балканската Федерация „Адаптирана физическа активност“ – ФАФА, която развива спорт за хора със специални образователни потребности.

Поводът да се срещнем с него е, че той беше номиниран и отличен в годишните награди за добротворчество на "Агент на промяната". Тук е моментът да благодарим за партньорството на Jamba, които приеха идеята ни да направим поредица от интервюта с всички наградени и да покажем, че всеки човек може да бъде герой на промяната.

Слав, беше награден в годишните награди за добротворчество на „Агент на промяната“. Какво означава тази награда за теб?

Наградата беше много приятна изненада за мен. И не говоря за самия плакет, който получих, а за това, че бях номиниран от родител на моя състезателка, която е със синдром на Даун. Защото за един треньор такова признание е доказателство за добре свършената работа, но и мотивира да продължавам в същата посока.

В нашата професия връзката между треньор, състезател и родител е много важна за тренировъчния процес. От изключителна важност за всяко дете е да му се подсигури една приятелска среда, за да се чувства добре. Ето защо смятам, че нашите добри резултати са именно вследствие на тази добра връзка, която с течение на времето изградихме.

Ти си част от ФАФА, която работи за интеграцията и социалното включване на хората с увреждания у нас. Разкажи ни малко повече за вашата работа, както и за каузите, с които се занимавате.

Основахме Федерацията за „Адаптирана физическа активност“ – ФАФА през 2015 г., заедно с три чуждестранни клуба с подобна дейност. Още същата година организирахме първия международен интегриран детски спортен фестивал „Вие сте част от нас“, чиято основна цел е социалното включване на децата със специални образователни потребности. Постепенно през годините организирахме редица фестивали и участвахме в много състезания, за да покажем, че можем да бъдем шампиони.

Всичкият този труд беше възнаграден през 2019 г., която бе изключително успешна за нас. Федерацията беше отличена на годишните награди на Министерството на труда и социалната политика с първо място в категория "Социални иновации, свързани със социалното включване". На европейските игри за хора с интелектуални затруднения „Емил Оупън“ в гр. Бърно, Чехия, отборът на ФАФА завоюва два златни, три сребърни и три бронзови медала по лека атлетика и плуване.

Отлично представяне показахме и на Балканското първенство, което се проведе в гр. Белград, Сърбия - отново четири златни, четири сребърни и три бронзови медала по лека атлетика и плуване. Друга реализирана кауза беше за нашите младежи състезатели от 3-то помощно училище в София, които тази година ще са абитуриенти. За да ги включим в трудовата работна среда, създадохме социална сладкарница, където ще могат да работят, но и ще продължават да спортуват.

С работата си доказваш, че всеки човек може да бъде герой. Откъде тръгва промяната?

Вярата - това е фундаментът. Това е двигателят, който ме кара да работя така устремено с тези рискови групи. Аз съм техният треньор, аз съм техният наставник, аз съм техният приятел. Дори понякога да съм суров с тях, те показват голяма привързаност към мен, към залата, в която тренират, и към другите техни връстници. Защото това е нещото, на което се опитвам да ги науча - да бъдат отбор, да бъдат приятели!

По пътя си със сигурност срещате трудности, но това не ви отказва от вашата мисия. Какво е нужно, за да повярваме в доброто и да последваме добрите примери като теб?

Да, на моменти наистина ми е идвало да захвърля всичко. Естествено, аз съм наясно, че пътят е осеян с препятствия, но пък това ни прави по-силни. Много добър въпрос е „Какво е нужно, за да повярваме в доброто?“.

За мен, на първо място е да повярваме в нас самите! Да повярваме, че можем да обучим тези хора, в които никой не вярва. Да покажем, че можем да очакваме резултати от тях. Те могат да бъдат пълноценни, както работници, така и шампиони!

Какво ти предстои оттук нататък?

Надявам се възможно най-скоро светът да се пребори с вируса, който върлува в момента, защото най-важно за всички нас е да бъдем здрави. Да можем да се върнем възможно най-бързо към нормалния начин на живот, тъй като ни предстоят редица проекти, които трябва да завършим. Предстоят ни и нови научни разработки по програма на Еразъм+ в сферата на социалното подпомагане и развитието на спорта сред хората с увреждания.

Кои са посланията, които искаш да предадеш на нашите читатели?

Искам да кажа на вашите читатели, че промяната се крие в самите нас!

От нас зависи какъв ще бъде светът, който ни заобикаля и в който ще живеем!

*Снимки ФАФА


Не се колебайте да ни изпращате предложения за интервюта в различните ни категории на contacts@uspelite.com. Включете имената на човека, когото предлагате за интервю, кратко негово представяне и начин за връзка под формата на e-mail адрес/акаунт в социалните мрежи и/или телефонен номер.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Андреа Йовева

Здравейте! Аз съм Андреа и съм на 23 години. Имам завършено висше образование по Журналистика в Софийски университет. Обичам да пътувам и да се срещам с различни и вдъхновяващи хора, и затова избрах да стана част от екипа на Успелите.

Оставете коментар

0 коментара