След 150 години: Нова надежда за рядък вид бухал
След 150 години бухал от вида Шели (Shelleys eagle-owl) бе забелязан в Гана. Екип от изследователи са успели да заснемат птицата, която за последен път е била наблюдавана през далечната 1872 година. Тя е забелязана от д-р Джоузеф Тобиас, част от Imperial College London, и д-р Робърт Уилямс, еколог на свободна практика от Съмърсет.
Първите сведения за този вид са от края на 19.век от екземпляр, получен от местен ловец в Гана от Ричард Боудлър Шарп, основател на Британския клуб по орнитология и уредник на колекцията от птици в Природонаучния музей в Лондон.
Птицата е забелязана в гората Атева, най-голямата екосистема в Западна Африка с голямо видово разнообразие и дом на над 227 вида птици.
"Това е едно сензационно откритие. Търсихме тази мистериозна птица предимно в западните низини. Изненадахме се да я открием в източната част.", заяви д-р Натаниел Анорба, част от Университета по околоната среда и устойчивото развитие в Гана.
Бухалите Шели са сред най-големите сови в африканските тропически гори. Тези птици се характеризират с дължина на тялото между 53 и 61 см., дължина на крилете между 42 и 50 см. Отличават се с жълт клюн и черни очи. В последните десетилетия няма официално потвърдени наблюдения на застрашения от изчезване вид. Заснемането на този рядък предславител дава нова надежда за опазването на тези хищни птици в Африка.
"Беше толкова голям и в началото помислихме, че е просто орел", коментира д-р Уилямс.
Откритието е важно и за опазването на една от най-големите тропически гори в Африка, тъй като незаконното ловуване, дърводобивът и други човешки дейности застрашават флората и фауната. Много неправителствени организации и екологични групи призовават Атева да бъде обявена за национален парк, за да бъде защитено видовото разнообразие и вечнозелените гори.
"Надяваме се, че това наблюдение ще привличе вниманието към гората Атева и нейното изключително значение за опазването на редките видове. Надяваме се, че това ще помогне за спасяването на една от последните диви гори в Гана", каза д-р Уилямс пред британски медии.
Източник: BBC, The Independent
Снимка: Dr, Robert Williams