След 50-годишно отсъствие еколози откриха грапав бегач в България
Екипът на ДЗЗД „ЕНВИМОН" направи теренни проучвания на местообитания в България, попадащи в екологичната мрежа „НАТУРА 2000“, както и извън нея. В резултат от мониторинга бяха открити няколко застрашени и редки видове.
За пръв път от 50 години насам чрез теренни проучвания в България се установи един представител на редкия бръмбар грапав бегач (Carabus variolosus). Откритието е направено край Вършец. Видът е "критично застрашен", а ареалът му (Балкански полуостров, Германия, Полша, Чехия и други) е значително стеснен поради изчезване на естествения хабитат.
Грапавият бегач предпочита да живее в планината - около реки и потоци, тресавища и околните гори. Поради засиленото стопанско развитие на планинските региони дебитът на планинските реки и потоци трайно намалява. Водите им често ползваме за напояване, водоснабдяване на близките селища или производство на енергия. Всичко това оказва влияние на популацията на бръмбара, която почти изчезва през последните 50 години.
По време на теренните проучвания бяха открити още бръмбарите Saga pedo (два екземпляра край ПП "Сините камъни"), Pilemia tigrina (6 в района около Враца), Lucanus cervus-1083 (4 в района на град Маджарово) и пеперудата Nymphalis vaualbum (13 около с. Горни Лом).
Тези открития имат много голямо значение за природата ни и разнообразието от живот в България и в света. Всеки организъм е ценен, уникален и има определена роля в системата Природа. Видовете са застрашени и трудно можем да ги открием, а за да ги съхраним, в бъдеще трябва да мислим една идея повече, преди да предприемем следващата стъпка. Буквално и преносно.
Източник на информация и снимки: Nature monitoring
Иван
2020-09-10 19:55:29 ReplyИзточникът ви не е правилно цитиран - "Nature monitoring" не достатъчно за да се намери източника на информация! Това не е нито публикация, нито уебадрес, нито организация - какво е?!
Иван Барабан
2020-09-10 20:02:06 ReplySaga pedo е скакалец, а не бръмбар!