След десетилетие преговори: Приеха закон за защита на океаните
След 10 години преговори страните членки на ООН постигнаха консенсус и приеха закон, с който 30% от моретата и океаните да бъдат включени в защитени зони до 2030 г.
Заседанието продължи 38 часа в централата на ООН в Ню Йорк. Целта на споразумението е запазване на биоразнообразието и чистотата на водите.
Последното подобно международно споразумение за защита на океаните е подписано преди 40 години. По силата му е създадена зона, наречена "открито море", където всички страни имат право да ловят риба, а кораби да правят изследвания, като само около 1% от тези води са защитени.
Greenpeace посочва, че 11 милиона квадратни километра океан трябва да бъдат поставяни под защита ежегодно до 2030 г., за да се постигне поставената цел. Към момента много малка част от откритото море подлежи на защита, а замърсяването, подкисляването и прекомерният улов представляват нарастваща заплаха. Лаура Мелер, координатор на кампанията за опазване на океаните в Greenpeace Nordic, споделя:
Сега най-накрая можем да преминем от разговори към истинска промяна в открито море. Държавите трябва официално да приемат договора и да го ратифицират възможно най-бързо, за да влезе в сила и след това да предоставят напълно защитените океански територии, от които нашата планета се нуждае. Часовникът все още тиктака, за да постигнем целта 30×30. Остава ни половин десетилетие и не можем да бъдем самодоволни.
Целта 30×30 се изразява в тезата за защита на 30% от световните океани до 2030 г. Първата крачка към осъществяването ѝ вече е направена.
Източник на информация: Greenpeace