След десетилетия усилия Африка пребори полиомиелита! Ура за науката и хората
Африка обяви свободата и победата си над полиомиелита - болест, позната още като детски паралич. Трудът продължава десетилетия, заедно работят международни здравни организации, национални и местни правителства, доброволци и оздравели хора, а 2020 г. награждава щедро богатите усилия на всички тези хора! На 25.08.2020 - четири години след последните регистрирани случаи на полиомиелит в Северна Нигерия, Африканската регионална комисия за сертифициране (ARCC) потвърди, че континентът е свободен от вируса.
Постижението е резултат от кампания за ваксиниране и наблюдение на децата в щата Борно, Нигерия - последната фронтова линия в африканската битка с полиомиелит. Цитирана от The Guardian, д-р Matshidiso Moeti - регионален директор за Африка на Световната здравна организация (СЗО), споделя, че именно в Борно са срещнали голямо подценяване и отричане на болестта от обществото, както и много успехи и падения.
Според д-р Моети СЗО играе ключова роля в Глобалната инициатива за ликвидиране на полиомиелита - коалиция от национални правителства и местни лидери, които работят съвместно с UNICEF, Фондация "Бил и Мелинда Гейтс", Rotary International, американски центрове за контрол и превенция на заболяванията и с милиони африкански доброволци. Според нея основни фактори за победата над болестта са "подобреното наблюдение", преодоляването на насилственото антиваксърство (в случая е причина за смъртни атаки срещу медици) и включването на оздравели от полиомиелит в екипа.
Наистина бих искала да отдам почит на оцелелите от полиомиелит, които се присъединиха в двубоя, които помогнаха и споделиха опита си от увреждания от полиомиелит и влиянието, което това има върху живота им.
Д-р Matshidiso Moeti
Колко голям е проблемът всъщност?
През 1996 г. 75 000 деца в Африка са парализирани от полиомиелит.
Полиомиелитът, или детският паралич, се причинява от полиомиелитен вирус, който се предава по фекално-орален или по въздушно-капков път. Болестта засяга най-често деца под 5-годишна възраст и причинява парализа и дори смърт. По данни на СЗО, цитирани от Offnews.bg, "глобалните случаи на див полиомиелитен вирус са намалели до над 99% след 1988 г., когато Световната здравна асамблея решава да се справи глобално със заболяването", а два от трите щама днес са ликвидирани.
Това историческо постижение стана възможно само благодарение на лидерството и отдадеността на правителства, общности, партньори за глобалното ликвидиране на болестта и филантропи. Искам да почета специално здравните работници и ваксинатори на първа линия, някои от които изгубиха живота си за тази благородна кауза.
Д-р Matshidiso Moeti
Днес битката в Африка продължава, но в друга посока - да се подобри животът на всички оздравели и хора с увреждания.
Здравето не е само липсата на болест, която може да убие, това е цялостно чувство за благополучие.
Д-р Matshidiso Moeti
Информация: The Guardian, Offnews.bg
Снимки: The Guardian, СЗО