Успелите

Случайна среща между поколенията по маршрута на 148

Обикновена петък вечер е, 21:30 минава и се прибирам от тренировка със 148. Автобусът спира на Катедралата, в него бавно се качва един достолепен мъж с бастун, бомбе, прилежно изгладен кремав костюм, жилетка в същият цвят, бяла риза с изискани копчета на ръкавелите, перфектно избръснат и с безупречно лъснати обувки. Движи се бавно, с изящество, а погледът му е спокоен, но устремен и ловък.

Всички в автобуса извръщат глава и наистина има защо - господинът се откроява с присъствието си. Той като че ли не забелязва вниманието, въпреки че възрастната жена на отсрещната седалка го гледа в захлас. Тя го поздравя по фамилия. Това е г-н Стефанов.

Сяда до мен на свободната седалка. На фона на присъствието му се почувствах като от по-ниска каста. Очите ми светнаха при аромата на одеколона му. Очевидно не му пречеше, че беше краят на юни и въпреки късния час, температурите надвишаваха 25 градуса. Не му пречеше и че всички в автобуса го гледаха, та той изглеждаше като излязъл от филмите на Ал Капоне. Искам да му направя снимка, да увековеча този момент на дигитална лента. Но не ми стиска дори да попитам, пък камо ли да го направя без разрешение. Твърде респектиран съм.

Завъртях се към него и с благ и спокоен поглед му казах:
-  Изглеждате много изискано.

Той се обърна към мен и рече:
- Благодаря Ви, тъкмо се прибирам от среща на подводничарите.

Следващите 5-10 минути минаха като няколко секунди. Спомням си, че сподели, че се събрали да се видят, колкото и малко да са останали, и да споделят болежките си, все пак са стари хора. Каза, че вече не разбират новото поколение и че новото поколение не ги разбира. Спомена за изкореняването на морала на българина и как това всъщност е същността на всички проблеми, с които се сблъскваме в нашата родина.

Две неща си взех от тази спонтанната, но много въздействаща среща:

Изрече една мисъл на Николай Хайтов, от която останах поразен и я взех присърце, след като се разделихме и която звучи ето така:

“Най-големият удар върху българският народ не е това, че биде обиран, а това, че няма комуникация между поколенията.”

С други думи един народ, който е изгубил връзка между поколенията, не го чака нищо хубаво. Не родствената връзка, а тази на поколенията, когато едните отричат другите и обратното. Когато едните не харесват и не искат да разберат другите и когато най-вече се казва: “тези новите не стават”.

Второто нещо беше:

“Материалното, духовното и моралното винаги трябва да са в унисон и никое от тях да не е в максима.”

Думите му отекнаха в главата ми и дълго след това резонираха като махало на стенен часовник. Нещо кликна и се намести в целия механизъм. Имаше толкова много смисъл в думите му и бяха толкова адекватни в сегашните времена, а в същото време той е представител на поколения назад.

Може би все пак мостът между поколенията още е там. И чака да се съберем на него.

Автор: Тодор С. Тодоров

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Читателски Материал

Това е авторски материал, изпратен до нас от наш читател. Ако и Вие имате страст към писането или просто искате да споделите емоционалното си впечатление от някоя ситуация, можете да ни изпращате вашите материали за нашата рубрика "Сцената".

Оставете коментар

0 коментара