Сноуборд инструктор: Талантливите деца имат нужда от държавата!
Говорим за сноуборд постоянно, защото искаме този спорт да се популяризира. Защото искаме да сме като всичките тези млади хора, които дават всичко от себе си, за да развиват сноуборд културата в България. Александра Жекова и Радослав Янков са на челните позиции в този спорт, а зад гърба им няма спортна структура създадена от държавата. Не е тайна, че Сани и Радо се подготвят в чужбина, защото тук няма условия за тренировки. Не е тайна, че всяка година търсят спонсори, за да могат да проведат нормално подготовката си, която включва лагери, възстановяване, екипировки, състезания и т.н.
Как да мотивираме едно дете да се занимава с този спорт?
Как да запишем децата си на сноуборд без това да е фатално за бюджета на цялото семейство? Всъщност няма как и това не е тайна за никого. Днес се срещнахме с Михаела. Една млада и амбициозна инструкторка по сноуборд. Тя ще ни разкаже малко повече за професията си и за бъдещето на децата, които имат желание и талант да спортуват.
Михаeла е на 26 години и е инструктор по сноуборд вече 5-та година. Тя, както всички сноубордисти, е преоткрила себе си, планината и природата след като се е качила на дъската. Отначало започнала като любителка, но после решила да се занимава по-сериозно с това. Михаела има много енергия и обича да се занимава с деца. Искала да развива сноуборд културата и да бъде част от нея, затова решава да следва в НСА специалност “Треньор по сноуборд". От 5 сезона вече се занимава с това и заедно с нейните колеги са едно малко сноуборд общество. Преподава на деца и възрастни. Миша се чувства щастлива и удовлетворена от работата си. Разказва за сноуборда с откровена любов, описва този спорт като невероятна хармония между природата и бордиста. Скоростта като средство, което доставя истинско удоволствие .
Миша припомня, че в планината има правила, така както има правила за движение. И ако правилата в планината не се спазват, може да има злополуки и това да донесе неприятни последствия. Инструкторът (или треньорът) е длъжен да научи бъдещите сноубордисти първо на тези правила, преди да се качат на на борда.
“Сноубордът е сложен координационен спорт, който се изпълнява в бързопроменяща се среда и трябва да се добият много умения преди да можеш да се отпуснеш и да усетиш истинското удоволствие от карането”, споделя Михаела. “За мен като инструктор удовлетворението идва, когато виждам, че ученикът започва да “усеща” борда, да се пързаля все по-стабилно и бързо. Тогава винаги казвам: Ето, виждаш ли за какво ти говоря? Това е нещо, което не може да се обясни с думи".
В практиката Миша е имала много талантливи деца, но за съжаление повечето от тях не могат да се занимават професионално с този спорт .
“В България можеш да караш борд като турист, но когато искаш да си състезател, става малко по-сложно. Не е тайна, че повечето курорти са собственост на концесионери, които нямат интерес да развиват спортно-състезателна дейност, защото това не им носи приходи. Изключение прави единствено Пампорово. Там често се редят писти за състезания по ски и сноуборд и се прави много за популяризиране на спорта, не само с туристическа цел. Картите на Витоша, Банско и Боровец само за един ден са на много високи цени. Нормален човек не може да си ги позволи за един уикенд, да не говорим да тренира цял сезон”.
Миша споделя радостта си от успехите на Александра Жекова и Радослав Янков. "Това е победа не само за тях, а за всички сноубордисти в България.
Всички знаем колко много им е коствало това, не само като физически усилия, а и финансово.Представете си как те се изправят срещу спортисти, които имат бази и екипи зад гърбовете си и нямат никакви притеснения относно подготовката и въпреки всичко побеждават".
“В България има много млади хора, които милеят за този спорт и дават всичко от себе си да бъдат част от развитието и популяризирането му. Обикалят света, занимават се със съдийска дейност и т.н. Надявам се след такива успехи държавата да направи нещо за всички талантливи деца, които могат да станат шампиони само с малко по-добри условия за развиването им като спортисти".
ВИЖТЕ ОЩЕ: ИСТОРИЯ НА СНОУБОРДА В БЪЛГАРИЯ