София ще танцува за нас цяло лято
Проектът Танцуваща София кани всички малки и големи да потанцуват в ритъма на щастието! Лято, ваканция, усмивки, забавление и голяма доза танц- това е рецептата за свежо лято на платформата за танци на открито. Всяка събота в столицата професионални танцьори ще раздават от сърце безплатни уроци по хип-хоп, класически балет и съвременен танц, виенски валс, фламенко и танго, кизомба, афро-самба, салса, български народни, африкански, ориенталски танци, аеробика, капоейра, кръгова тренировка, зумба и много други.
Срещаме ви с прекрасните три грации на екипа, благодарение на които София затанцува: Нора Караламбева – мениджър проект, Гергана Данева – асистент проект и Кристин Златанова – координатор програма. Нора ни разказа за историята на проекта и за това какво послание искат да предадат заедно.
Ние сме Нора, Гери и Криси и също като трикрако столче, трите сме необходимият минимум, за да осигурим стабилност и баланс при реализацията на проекта „Танцуваща София“. Облегалката, пък, е Derida Dance Center – организацията-инициатор, която ни предостави възможност да доразвием първоначалната й идея за провеждането на няколко танцови класа на открито в града и да я превърнем в летен празник с участието на над 20 танцови школи.
Иначе аз (Нора) съм визуален артист, дизайнер и културен мениджър, Гери е културолог и заклет пътешественик, а Криси е танцьор. Супер комбина!
Ето и какво ни сподели тя за "Танцуваща София", като отговори на въпросите ни:
Каква е предисторията на прекрасния проект?
Както казах, това беше идея на Derida Dance Center, които ме поканиха да разработя проекта и да се включа като мениджър-проект, за което искрено им благодаря! После се включиха и момичетата и нещата тръгнаха. Всъщност, тръгнаха след подкрепата на Столична програма „Европа“, която спомогна тази инициатива да се материализира.Основната цел на „Танцуваща София“ е да промотира активния начин на живот сред гражданите и гостите на София като предложи 32 различни начина за това във вид на открити танцови и спортни тренировки в града.
Всеки ли може да се включи, има ли ограничение във възрастта и в нивото на танцуване?
Класовете са отворени за всички желаещи. Освен класове, насочени предимно за възрастни, имаме и специализирана програма за деца, в която инструктори-педагози ще отговорят на нуждите на най-малките. Що се отнася до нивото на танцуване – инструкторите показват начални и базови стъпки за всеки стил. Идеята е хората да намерят своя танц/спорт, като междувременно обогатят движенческата си култура.Какво е посланието ви? Имате и предвидени дискусии на тема здравословен начин на живот - страхотна идея!
„Танцуваща София“ обхваща много каузи и точно затова смятам, че е един много успешен модел за ангажиране и активизиране на хората. Проектът подкрепя екосъобразния и здравословен начин на живот и търси начини това да се случи и в градската среда, и то дългосрочно, не като еднодневна активност. Дискусията е мястото, където, заедно с помощта на експерти и публика, да потърсим практически решения за подобряване качеството на живот в София.
Виждате ли възможност за организиране на събитието отново за в бъдеще и възнамерявате ли да го осъществите и в други градове, не само в София?
Форматът на „Танцуваща София“ е много гъвкав и дава възможност за развитие в бъдеще. Още няма да издаваме нищо, но със сигурност мислим по въпроса.Трудно ли се организира подобен проект в България?
Относително трудно е, но веднъж стартира ли, нещата си идват на мястото. Голямо постижение е, че успяхме да привлечем толкова много танцови школи да се включат в проекта. Искахме да създадем приятелска атмосфера, в която да си помагаме, а не да се делим. Мисля, че успяхме.Имате ли сходни бъдещи проекти? Може би адаптирането на повече градски пространства за спортни дейности или танци на открито...?
Рано е да се каже. Аз, лично, бих се радвала, ако и други организации насочат усилията си в тази посока. Идеята е средата да се подобрява, а това не става с единични опити. Важно е да сме мнозинство, за да променим нещо.
Какво е танцът за българина - нещо красиво, на което се възхищава, но от разстояние или по-скоро близко до сърцето му?
Много е индивидуално – въпрос на темперамент е. Може би все още имаме доста задръжки. Всъщност, затова са и проектите като „Танцуваща София“ – за да помогнат да преодолеем притесненията си, да се отпуснем.Как бихте насърчили младите български танцьори да се развиват у нас?
Пожелавам им кураж, да не се отказват и да бъдат активни участници в случващото се. Секторът се развива все по-динамично и резултатите се виждат. Много се надявам тази тенденция да продължи и занапред, но това зависи от всеки от нас.Къде и кога може де се включите към тях и да потанцувате за здраве и забавление можете да видите тук. А ние ви насърчаваме да не изпускате възможността да подарите щастие на душите си чрез изкуството на танца!