София и Христо: Успех се постига с доза талант, доза късмет и постоянно усъвършенстване
Христо Чилов и София Стоянова са ландшафтни архитекти. За труда, който полагат, те печелят множество награди. Последната им голяма победа е в конкурса за млади професионалисти, организиран от Европейската федерация на ландшафтните архитекти, в категория „Концепции“. Днес ни разказват за работата си, за качествата, които се изискват, за да бъде един човек успял и за вкуса на победата.
Здравейте, София и Христо. Разкажете ни какво всъщност е ландшафтна архитектура и как решихте да се занимавате с нея?
Христо: Ланшафтната архитектура е професия, която е малко популярна по нашите географски ширини, но съществува от хилядолетия. Това е висша форма на изкуство, което обединява различни природни, физични и математични закони в една красива съвкупност. Опцията ми беше да се занимавам с архитектура, но впоследствие осъзнах, че бих искал да се занимавам с нещо по-нестандартно и така записах да уча ланшафтна архитектура в Университета Гринуич.
София: След години в тази професия установих, че Ландшафтната архитектура може да се определи основно като професия, в която трябва да имаш знанията на архитект и таланта на художник. За хората, които не са в бизнеса, ние сме дизайнерите на всякакъв вид външни пространства като градини, паркове и др. Сблъсъкът ми с професията дойде за мен естествено. Завършила съм Софийската гимназия по строителство, архитектура и геодезия, след което записах Ландшафтна архитектура в университета Гринуич.
От колко време работите заедно и как се събрахте като екип?
Христо и София: Познаваме се от университета, в който учихме в Лондон и извън професията сме близки приятели. Събирането ни като екип се случи съвсем естествено.
Как преминава работата по един проект и откъде черпите вдъхновение?
Христо: Бавно преминава работата и понякога не толкова креативно, колкото би ни се искало, но това е част от всяка една професия. Вдъхновение си набавям от всяко едно направление на дизайна и изкуството – мода, фотография, архитектура, скулптура и др. Също така обичам да пътувам и да „запечатвам“ интересни фрагменти от ландшафта на дадената страна.
София: Работата преминава доста забавно. Участвали сме на множество конкурси и ни се е налагало да работим през почивните дни и по цяла нощ, но винаги сме гледали нещата да се случват навреме и да се забавляваме в процеса на работа. Вдъхновението ми идва от множество места и ситуации. Важното е да се подчертае, че трябва да се познават тенденциите, стиловете и материалите, които са популярни на пазара за момента. Гледам винаги да допълвам знанията си в тази посока, да посещавам нови градове, интересни изложби на ландшафтни архитекти, архитекти, художници, скулптури и всякакви други артистични събития.
Има ли моменти, в които нещата не се получават, в които действителността да се разминава с очаквания резултат и какво си казвате при една такава ситуация?
Христо: Възможни са такива моменти, но аз лично се стремя към пълен професионален перфекционизъм. Опитът, който придобивам с времето ми помага да предвиждам евентуални провали и да ги предотвратя преди да е станало твърде късно. Но при всички положения, грешките учат. Затова не се страхувайте да сгрешите.
София: Такива моменти сме имали и предполагам, че ще имаме и за в бъдеще. В такава ситуация гледаме да мислим позитивно и да продължим към следващия проект с надеждата, че нещата ще се получат, когато си амбициран и позитивно настроен. Все пак не можем да позволим на една спънка да ни попречи на бъдещото професионално развитие.
Този месец получихте огромно признание за труда си - победители сте в конкурса за млади професионалисти, организиран от Европейската федерация на ландшафтните архитекти, в категория „Концепции“. Разкажете ни повече за конкурса и какво е чувството да победиш?
Христо: Чувството беше невероятно. Имаше доста добри участници, но в крайна сметка журито единодушно се е спряло на нашето предложение. Един от тях дойде да ни поздрави лично и допълни, че докато е гледал визуализациите на нашата концепция, му се е искало да бъде там. Това е доказателство, че сме се научили да комуникираме идеите си, което е крачка напред в това да убедиш хората от ползите в зеленото пространство.
София: Конкурсът се обявява всяка година с цел повече млади професионалисти да покажат своите реализирани и концептуални проекти на световно ниво. Тази година ние участвахме в две от категориите. В категорията „Концепции“ участвахме с проект подготвен за български конкурс, а в категория „Реализации“ включихме нашия проект „Перголите”, реализиран по време на One Architecture Week 2015. Чувството е страхотно. Не заради самата победа, а поради факта, че екип от световноизвестни ландшафтни архитекти оценява твоята работа на толкова високо ниво. По време на награждаването ни в Брюксел ние имахме удоволствието да се запознаем с толкова много добри професионалисти в професията си от цяла Европа. Това преживяване за нас, като млади професионалисти, ни дава увереността, че сме на прав път в професията си.
Има ли универсална рецепта или казано с други думи - какви качества са нужни на един ландшафтен архитект, за да бъде добър в работата си?
Христо: Универсалната рецепта за всеки един добър професионалист (не само ландшафтен архитект) е да бъде широко скроен и да бъде готов да експериментира. В днешно време всичко се развива с главоломна скорост и трябва да можеш да си адекватен с времето. Боли ни от факта, че това не може да се каже за огромна част от ландшафтните архитекти у нас, които категорично отказват да излязат от 80-те години на миналия век.
София: Универсална рецепта не мисля, че има или поне не съм я открила още. Мисля, че пътят за всеки е различен и съответно - рецептата му. Лично за мен, смятам че дългогодишният труд и постоянното усъвършенстване в професията са основните неща, за да си добър и успешен в бизнеса. Но никога не трябва да се подценява и дозата късмет, както казват хората „в точното време, на точното място”.
Ако трябва да си изберете едно място в България, което да промените по Ваш проект, кое ще бъде то и как бихте го пресъздали?
Христо: Местата, които плачат за промяна в България са много. В столицата ни например няма нито един нов проект, който да бъде адекватен за времето си. Бих искал да виждам повече експерименти, нови подходи, материали, дървесни видове, а не просто обичайната псевдопатриотична възрожденска бутафория през 2016 година.
София: Толкова са много. В повечето време в София ми се иска да взема един червен химикал и да започна да драскам върху зле направения ландшафт и като учителка да им покажа къде и с какво грешат. Ако трябва да си избера място, най-вероятно ще започна от Перловската река в София в района около Орлов мост. Като първо ще надраскам с червен химикал всички тъй наречени състезания и конкурси за нея, след което ще я направя по начин, по който европейските градове отдавна са се научили да облагородяват този тип пространства и да ги превръщат в страхотни зелени пространства в сърцето на града. Ще продължа с изграждане на страхотни малки градски градини в междублоковите пространства. И най-важната част в това начинание ще бъде това, че тези пространства ще отговарят на един международен стандарт и модерен стил на работа - това което липсва на столицата ни и като цяло на България. За жалост според мен тази професия е останала неразвита в България през последните 20 години и има нужда от един нов старт.
Върху какво работите сега?
Христо: В момента се занимавам с лансирането на студиото ми за ландшафтен дизайн, което включва работа по проекти от различен мащаб, с различна употреба. Можете да го разгледате тук . Старая се да изградя едно добро ниво на проектиране и разпознаваем стил на работа. Предстоят само интересни неща, надявам се.
София: В момента работим по проект отново заедно и се надяваме да го видим реализиран още следващата година. В момента проектирам за българско студио и също така работя по няколко частни проекта.
За финал - каква е вашата рецепта за успех?
Христо: Рецептата за успех е в това реално да прецениш до колко и какво си способен да пожертваш по пътя напред.
София: Не мисля, че съм я открила още. За момента е доза талант, доза късмет и постоянно усъвършенстване.
Не се колебайте да ни изпращате предложения за интервюта в различните ни категории на contacts@uspelite.com. Включете имената на човека, който предлагате за интервю, кратко негово представяне и начин за връзка под формата на e-mail адрес/акаунт в социалните мрежи и/или телефонен номер.