София ще разшири веломрежата си със 140 км велоалеи
В София се предвижда разширяване на веломрежата с около 144 км велоалеи. Програмата за изпълнение предвижда в периода 2016-2019 г. велотрасетата, които в момента са близо 59 км, да бъдат свързани помежду си, достигайки и по-отдалечените квартали на столицата.
Целта на проекта е да се насърчи по-активният начин на живот у гражданите, което от своя страна ще има положителни резултати не само за здравето на хората, но и за качеството на живот в столицата като цяло. Подобряването на условията за колоездене се очаква да накара повече хора да излязат от колите и да се качат на велосипеди, което пък да доведе до намаляване на трафика и задръстванията. С това ще се намали отделянето на вредни газове от колите и ще се подобри качеството на въздуха. Освен това създаването на повече велоалеи, които да свързват центъра на града с отделните квартали, ще гарантира и по-безопасно придвижване на колоездачите, за което към момента няма добри условия. В по-голямата част от града тези, които са предпочели този екологичен начин за придвижване, са принудени да карат редом с колите по вечно натоварените шосета.
Велотрасетата, които до 2019 г. вече ще са реалност, ще бъдат три вида. Основните ще са транзитни. Те ще осигуряват бърза и директна връзка на крайните квартали с центъра или един с друг. В кварталите пък ще се изграждат трасета, които ще се свързват с транзитните маршрути и спирките на градския транспорт и метрото. Третият вид маршрути ще са за отдих и ще се намират в парковете и извън града, водейки например към Панчарево и Банкя.
Една от по- централните и важни алеи, които експертите ще свържат, е например алеята около Руски паметник, която ще бъде продължена до площад “Възраждане“, оттам ще продължава по бул. “Н. Петков“ към бул. “Цар Борис ІІІ“ до подстъпите на Витоша. Тогава колоездачите ще тръгват от бул. „Вардар”, а след това ще минават тунела през специален велоподлез, оттам ще има разклонение по булевардите „Добринова скала” и към „Царица Йоанна“, като тя може да се продължи и да стига до парка „Жива вода” в Банкя. Също така до 2018 г. велоалея ще има и в ж.к. „Люлин“.
Тази и още десетки километри велоалеи ще направят придвижването в града по-лесно и безопасно, въздухът - по-чист, качеството на живот – по-високо и хората, да се надяваме, по-активни.