София стартира филмовата 2022 година
В началото на новата календарна година София стартира с поредица от киносъбития, част от които "Успелите" ще споделят с вас.
За традициите на арабското кино
От 14 до 30 януари ще се проведе ежегодния филмов фестивал Sofia Menar Fest, който ще запознае българската публика с културата и традициите на държавите от арабския свят. Така с 14-ото издание на Sofia Menar Fest ще бъде отбелязано началото на филмовата 2022 година. Освен в София кинопрожекции от фестивала ще се проведат паралелно и в други български градове.
По време на фестивала зрителите ще можат да се насладят на над 40 премиерни заглавия на най-доброто от игралните, документалните и късометражните филми от Близкия изток, Централна Азия и Северна Африка. Също така организаторите са подготвили и специално подбрани тематични събития, свързани с държавите от този регион, както и представяне на обичаите на етническите групи, обитаващи тези земи. Организатор на събитието е “Позор”, а неговият старт ще бъде дадено в Дома на киното, Културен център G8, Евро синема и онлайн на Neterra TV+.
Източник: MENAR Film Fest in Stara Zagora
„Тази година имаме акцент върху киното на Централна Азия – едно кино, което се опитваме да наложим в близките пет години. Бавно то добива своите фенове и в България. Ще покажем филми от Казахстан, Киргистан, Таджикистан и Узбекистан. Традиционно превесът е на филмите от Казахстан, тъй като там има най-сериозно киноразпространение“ - сподели един от организаторите Здравко Григоров пред Катя Василева за Радио София.
Първият филм, който ще открие фестивала, е палестинският „Между рая и земята” на режисьорката Наджуа Наджар. Главните роли се изпълняват от Муна Хауа и Фирас Насар, който е отличен с наградата за най-добър актьор на фестивала във Валенсия.
Източник: MenarFest.com
Сред останалите заглавия в програмата са и "Когато наровете плачат" на режисьорката Граназ Мусави. Драматичният филм е копродукция между Австралия, Афганистан и Иран, която тази година ще представлява Австралия в селекцията за най-добър чуждоезичен филм на наградите "Оскар".
Наименованието на фестивала - Менар - произлиза от производната арабска дума “нур”, което означава светлина. В българския език думата е навлязла от османотурски под формата на думата “минаре” или кула, която осветява пътя.
Пълна програма и информация за филмите ще намерите на www.menarfest.com
За посланията на травмата
Старт на друга филмова кампания бе поставена на 6 януари от фондация Emprove в Дом на киното.
“Травмата не е табу” - това сподели Оля Митева от фондация Emprove, свързано със събитието “РаноБудна Прожекция: Мъдростта на травмата”
Източник: EMPROVE
С кратка кинопрожекция бе представен филмът на режисьора Сергей Железко “Мъдростта на травмата”, част от събитието “РаноБудна: Прожекция” на фондация Emprove, което съчетава качествено кино с разговори за важните неща. Събитието е част и от световната премиера на филма.
Чрез кампанията #РаноБудна и общността Жените Survivors от Emprove повишават информираността по темата за насилието, основано на пола, и изграждат подкрепяща мрежа от жени, спасили се от връзки с насилници.
Източник: EMPROVE
На този ден гениалният лекар и автор Габор Мате празнува своя рожден ден, затова Emprove и Дома на киното София се обединяват, за да го отбележат с филма “Мъдростта на травмата” с участието на д-р Мате.
Изборът на филм не е случаен - темата му е притегателна сила и в практиката на фондация Emprove.
"Травмата е онази тема, за която ние много искаме да махнем табуто в обществения диалог и по-лесно да започнем да говорим за онези неща, които ни дърпат надолу и назад, да ги осъзнаваме, след което да ги изговаряме“ - допълни Оля Минева.
След приключването на прожекцията бе организиран специален дискусионен панел с четирима изявени гости, които споделиха за своя опит в оказване на помощ при лечението на травма от насилие и според тях как този проблем може да се разреши.
"Всяко травматично събитие, през което преминаваме, повлиява живота ни и активира механизмите, които сме усвоили за справяне, и ни дава възможност да израснем!" - споделя Валентина Димитрова, семеен консултант и главен терапевт на фондацията, предава Хай Клуб.
През 2022 г. фондация Emprove дава заявка за повече от тези срещи, които биха накарали хората да погледнат навътре към себе си, за да допринесат към позитивна промяна в обществените нагласи.
Източник на корица: Bru-nO/Pixabay