Успелите

Софтуер с отворен код ще се използва в държавната администрация

 

Парламентът прие изменения в Закона за електронно управление, съгласно които всеки софтуер, създаден за нуждите на държавната администрация, трябва да бъде с отворен код. Това означава всяка разработка да бъде публична и достъпна за неограничена употреба от всички. Промените бяха оповестени в публикация на софтуерния инженер Божидар Божанов, съветник по електронно управление към вицепремиера Румяна Бъчварова. Това бе отразено и от престижни чуждестранни медии.

В поста си експертът, който преди две години представя своята презентация, озаглавена „Отворен код за правителството“, насочва вниманието ни към член 58а, според който, при изготвяне на технически и функционални задания за провеждане на обществени поръчки за разработка, надграждане или внедряване на информационни системи или електронни услуги, държавните органи трябва да се съобразят със следните изисквания:

  • Kомпютърните програми трябва да отговарят на критериите за софтуер с отворен код;
  • Всички авторски и сродни права върху съответните компютърни програми, техният изходен програмен код, дизайнът на интерфейсите и базите данни, чиято разработка е предмет на поръчката, трябва да възникват за възложителя в пълен обем, без ограничения в използването, изменението и разпространението им;
  • За разработка трябва да се използват хранилището и системата за контрол на версиите, поддържани от държавна агенция „Електронно управление“.

bojidar-bojanov Разбира се, новите изменения няма да са приложими при работа с класифицирана информация, но имат своите неоспорими плюсове - от гледна точка на сигурността, те ще дадат възможност на софтуерните специалисти да забелязват навреме нередности и да докладват за тях. Освен това, софтуерът с отворен код може да бъде много по-лесно и бързо модифициран при различни административни промени, а достъпността му позволява на правителството по-широк избор на доставчици на услуги, с оглед на предлаганата цена и качество на поддръжка.

САЩ, Франция, Норвегия и Бразилия вече използват този софтуер с отворен код в различни степени.

По този начин сериозно количество правителствени данни са обществено достъпни за сваляне и анализ. „В крайна сметка е платен (софтуерът - бел. авт.) с парите на данъкоплатците и двете страни трябва да могат да го виждат и да се възползват от него“, категоричен е Божидар Божанов.

 

ВИЖТЕ ОЩЕ: БЪЛГАРИЯ Е В ТОП 10 В ЕВРОПА ПО КОЛИЧЕСТВО ПУБЛИЧНО ДОСТЪПНИ ДАННИ

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Александър Трифонов

Наполовина историк, наполовина филолог. Модерен поет със старомодни виждания. Непрофесионален (все още) музикален журналист в областта на метъл музиката. Не може да функционира правилно без нещата, които обича.

Оставете коментар

0 коментара