Успелите

Созопол е номиниран за най-добра евродестинация за 2017г.

EuropeanBestDestinations номинира Созопол за най-добра дестинация в Европа за 2017 г. 

Сред гостите на събитието бяха министър Николина Ангелкова, ръководеща Министерството на туризма и градоначалникът на Созопол Панайот Рейзи. Ангелкова коментира, че настоящият туристически сезон е един от най - добрите до момента. Само за юни има ръст на турситите с 20%, в сравнение с миналата година.

Созопол е един от най-красивите ни морски курорти. Той е разположен южно от Бургас и е построен върху няколко малки полуострова в Бургаския залив. Характерно за Созопол е богатото културно-историческо минало. Землището на древния град е населено още от епохата на Великата гръцка колонизация, която се извършва през VIII - VII век пр. н.е., когато елини колонизират земи на Балканския полустров, Апенините и по северните брегове на Черно море. Първоначално преселници от град Милет се установяват на територията на днешния ни морски курорт и основават селището Антеа. По-късно то е преименувано на Аполония. Така се наричат и най-известните празници на изкуствата в Созопол, които се провеждат ежегодно от 1984г. насам.

От края на VI век пр. н.е. Аполония започва да сече собствени монети, а през V век пр. н.е. влиза в съюз с намиращото се в източните части на Тракийската низина Одриско царство. Градът успява да устои на експанзията на Филип II Македонски и Александър Велики. Твърди се, че през Античността в Аполония е съществувал храм на божеството - патрон на селището Аполон. Предполага се, че е бил издигнат на остров „Свети Кирик“ и в него се е намирала 12-метрова статуя на божеството, считано за покровител на медицината и предводител на музите.

През 72 г. пр. н.е. Марк Лукул превзема Аполония и я прави римско владение. След разделянето на Римската империя на Източна и Западна през IV век, Аполония влиза в пределите на Източната Римска империя.

До 812 г. отава във владение на Византия, а след походите на хан Крум, в тази повратна за родната история година, става български град. По време на Първото и Второто Българско царство Созопол е важен християнски център. Името Созопол е с гръцки произход и градът е наричан с него през Античността, освен с името Аполония, но се използва и през цялото Средновековие, като е споменато в някои генуезки извори.

Твърди се, че Созопол пада сравнително късно под османска власт, едва през XV век. От османския период на Созопол са запазени множетсво къщи и църкви, които са част от съвременния облик на града. Църквата от XV век „Света Богородица“ е паметник на културата от национално значение, под закрилата на ЮНЕСКО.

След Освобождението градът става риболовен център. През XIX век в него е открито рибарско училище. През 1974 година старият град е превърнат в Архитектурен и археологически резерват Старинен Созопол.

Днес Созопол посреща гости в своя Стар град, както и в Археологическия музей на града, събрал миналото, възлизащо на над две и половина хилядолетия култура и история.

Имайки предвид богатото историческо и археологическо наследство, което хората през вековете са завещали на Созопол, градът заслужава да бъде топ туристическа дестинация на Европа. Затова се надяваме южният ни морски курорт да получи титлата в тази категория.

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Мая Джамбазова

Родена съм през 1988 г. във Варна, където живея и до днес. Студентските си години прекарах във Велико Търново, превръщайки хобитата си: история и психология, в професия. Първите ми статии излязоха в университетския вестник на ВТУ. Обичам да пиша материали за история, археология, кино, театър, различни културни събития, рок музика и не на последно място, за книги.

Оставете коментар

0 коментара