Спасено ходило, дарени книги и безплатни прегледи - 3 позитивни здравни новини от декември
Днес ще ви зарадваме с няколко позитивни новини от областта на медицината, които се случиха наскоро. По Коледа стават чудеса и всички сме настроени да правим добрини по това време на годината. Ето какви добрини сториха лекарите:
Ортопедите в УМБАЛ „Св. Марина” - Варна спасиха ходилото на пациент с „био стъкло”
Интервенцията е една от първите, реализирани чрез използването на „био стъкло“ - нов материал за регенерация на костна тъкан. Лекарите от Клиниката по ортопедия и травматология в УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна, са приели пациентка с тежка следфрактурна деформация, която досега е лекувана без успех на други места.
Жената е била със силни болки, оток и невъзможност за нормални ходови движения. След обстойна анамнеза на клиничния случай проф. д-р Димитър Райков, д-р Стоян Иванов, д-р Светослав Добрилов и д-р Преслав Пенев, вземат решение за сложна операция с остеотомия - прерязване на петната кост, корекция на ъглови деформации и премахване на некротични части от нея, които да бъдат запълнени с костно-заместващо вещество.
Тази комплексна реконструкция на ходилото, за която използват „био стъкло“ като костно-заместващо вещество, цели възстановяването на нормалната походка. Материалът е наречен така заради сходната си със стъклото структура и кристална решетка.
Детското отделение в Силистра получи дарение от над 180 книги
Екипът на Регионална библиотека „Партений Павлович” в Силистра дари 182 нови книги на Детското отделение на болницата в града. Лечение чрез четене е целта на тази кампания. Всички книжки бяха събрани по време на инициативата „Една книжка = една усмивка”, която стартира в началото на ноември. За тази цел в отделението бе отворена своеобразна коледна дарителница, където всеки желаещ можеше да остави своя принос.
Кардиолозите от УМБАЛ „Проф. д-р Александър Чирков” прегледаха близо 30 деца, лишени от родителски грижи
Инициативата е част от коледната благотворителна програма на болницата в София. Децата са на възраст между 6 и 18 години и са настанени в Центрове от семеен тип. Прегледите включват изследване на клиничното състояние, ЕКГ и ехокардиография. Доц. Пенчо Кратунков, детски кардиолог и началник "Отделение за лечение на вродени сърдечни малформации при деца и възрастни" споделя пред Actualno.com:
При едно дете е установена вродена сърдечна малформация, при 3 деца има леки отклонения и ще трябва да се проследят във времето. Всички останали деца са здрави. Детето с вродена сърдечна малформация ще трябва да се лекува като дефектът бъде затворен по интервенционален път, т. е. без операция. В следващите месеци ще му бъдат направени допълнителни изследвания в болницата и при наличие на показания, ще се премине към интервенция.
Източник на информация и снимки: БТА, Actualno.com