Спасено орле заживя в нов приемен дом при двойка орли без шанс за малки
Природозащитна организация спасява малко орле и му намира приемен дом при двойка орли без шанс да имат свои малки! Сега, три месеца по-късно, младата граблива птица живее сред природата.
Телефонно обаждане към Спасителен център на ,,Зелени Балкани'' изпраща екипа под дърво насред поле, където се намира и малкото царско орле. След оглед природозащитниците установили, че птичето е паднало от гнездото на майката и бащата, които отглеждали общо три бебета. Именно най-малкото от тях е героят на нашата история, който по някаква причина се е озовал на земята.
Така късметът го отвежда в клиниката на ,,Зелени Балкани'', където специалисти веднага намират най-подходящото решение за мъника. От години центърът поддържа двойка царски орли, които всяка пролет снасят яйца, но така и не успяват да излюпят малки. Въпреки репродуктивните проблеми на двойката, екипът взима решение да не ги разделя, а да ги „пази“ за приемно семейство на диви малки в нужда. Благодарение на това щастливо обстоятелство, бебето орле се озовава при новото си семейство, където бива прието от новите си родители на мига. От първата им среща досега са отминали три месеца, в които птицата успява да укрепне и порасне значително.
С оглед на тези обстоятелства, експерти на „Зелени Балкани“ и Българско дружество за защита на птиците (БДЗП) взимат решение, че е време малкото да направи първата крачка към свободата си. След предварително обсъждане и монитронинг, проведен от БДЗП, екипите набелязват дива двойка царски орли с едно малко на същата възраст, за да се избегне конфликт между двете птици. Специалистите маркират двете пиленца със сателитен предавател с помощта на БДЗП, за да проследяват състоянието им и занапред. Така вече поотрасналото пернато намира място при второто си приемно семейство в очакване на първия си полет.
Отглеждането на спасени малки царски орли в приемно семейство от същия вид е иновативен метод за България, който е бил прилаган от организацията и в други сходни ситуации. Различното при този случай е, че преди да бъде поставена при двойка орли сред природата, птичката е живяла при друго семейство в изкуствени условия. Експертите смятат, че целият този подход значително повишава шансовете за успешно адаптиране към самостоятелния живот на спасените птици.
Следва новина с предистория, за която ти разказвахме само преди няколко месеца. През май научихме, че в България се е излюпил първия черен лешояд от 28 години насам! Сега, няколко месеца по-късно, екип от проекта ''Нов живот за лешояди'' успешно опръстениха грабливата птица. Специалистите му поставят стандартен орнитологичен и цветен пластмасов пръстен. Слагат му още маркер с GPS предавател, за да проследяват местонахождението му, когато започне да лети.
28 години по-късно - България се превръща в дом на младия черен лешояд Мичев-Боев, кръстен на българските орнитолози и природозащитници Таньо Мичев и Николай Боев. През 1980 г. двамата първи публикуват статия, предлагаща реинтродукция на вида - десетилетия след като вида е смятан за локално изчезнал. Направените прегледи на Мичев-Боев показват, че той е на 78 дни, тежи 5,600 кг. Скоро очакваме още добри новини за неговото развитие!
2021 година е успешна за вида - установени са цели 4 гнезда на птиците - три в Източна Стара планина и едно във Врачанския Балкан. Резултатите се дължат на взаимнате дългогодишната усилена работа на редица организации, сред които: „Зелени Балкани“, Фонд за дивата флора и фауна, Дружество за защита на хищните птици, Фондация за опазване на лешоядите и други.
Снимки: Спасителен център за диви животни „Зелени Балкани“, Fund for Wild Flora and Fauna