Спаси пчелите, бъди техния супергерой! 6 начина да опазим най-важните насекоми на Земята
На 20 май отбелязахме Международния ден на пчелите. Празникът неслучайно е през май месец, тъй като сега е това време от годината, в което има най-голяма активност в растежа на пчелните семейства. Затова е изключително важно да знаем как можем да бъдем максимално полезни на нашите малки приятели. В тази връзка изготвихме този компактен наръчник на добрината с 6 съвета как да опазим най-важните насекоми на Земята. И нека не забравяме, че трябва да се грижим за природата през цялата година.
"Ако пчелите изчезнат от Земята, на човечеството ще му останат не повече от четири години живот", - Алберт Айнщайн.
Всички ние сме наясно, че пчелите по света намаляват главоломно с всеки изминал ден. Основните причини за тяхната смърт са безразборната употреба на пестициди, климатичните промени, като суша, глобално затопляне, унищожаване на местообитанията, дефицит на хранене, замърсяване на въздуха, паразити и още, и още. Но това, което може би не знаем, е, че човекът, макар и основен виновник за изчезването на малките насекоми, е именно този, който може да бъде и техният спасител! Истината е, че не всичко е в ръцете на големите корпорации, земеделци и производители, а самият ти можеш да дадеш своя принос към жълто-черните мъници всеки ден и да подобриш черната статистика.
1. Засадете пчелна градина
Една от най-големите заплахи за пчелите е липсата на безопасно местообитание, където да строят домовете си и да намерят разнообразни източници на храна. Засаждането на пчелна градина спомага за създаването на коридор на местообитание с растения, богати на цветен прашец и нектар. Притеснявате се, че нямате достатъчно място в двора? Не се безпокойте! За отглеждането на благоприятни растения за пчелите не е нужно огромно пространство – дори можете да използвате цветя в саксия. Най-добрите флорални приятели на насекомите са бяла акация, пауловния, липа, годжи бери, магарешки бодил, жълтурче, асклепиас, лофант, слънчоглед, астра, върба, леска, дрян, хеномелес, кокичета, минзухари, зюмбюли, лалета, нарциси, иглики, теменужки, кукуряк и т.н.
2. Едно посадено дърво = хиляди спасени пчели
Любопитен факт е, че голяма част от прашеца си малките насекоми събират от цветовете на дърветата. През пролетта едно дръвче има хиляди разтворени цветчета, които очакват да бъдат опрашени. Освен че дърветата са отличен източник на храна, те спокойно могат да станат и чудесно място за обитаване. Това е така, защото листата и смолата могат да бъдат използвани за материал за гнездене, а кухините на дърветата са особено подходящи за убежища.
Не спирайте само със засаждането на едно дръвче – предайте добрината нататък, участвайте и организирайте залесявания редовно, включвайте своето семейство и приятели в това занимание. Така помагате не само на пчелите, но и на природата, а тя ви се отплаща с по-чист въздух и по-малко токсични замърсявания.
3. Откажете се от химикалите и пестицидите
Синтетичните пестициди, торове, хербициди и неоникотиноиди са вредни за пчелите и прекомерната им употреба може да доведе до смъртта на цели пчелни семейства. Ако наистина ви е грижа за насекомите, избягвайте да третирате вашата градина и зелени площи със синтетика. Вместо това изберете органични продукти за справяне с вредителите и създавайте сами био тор чрез компостиране. (НБ: Компостирането е естествен процес, извършван от бактерии, насекоми, гъбички и червеи, които разграждат кухненските и градински отпадъци до почвоподобен материал, наречен компост).
4. Създайте пчелна баня
Както всяко живо същество, така и пчелата има нужда от вода, за да продължи да живее. За да направите пчелна баня с подръчни материали, са ви необходими няколко неща: плитка подложка за цветя или чиния, висока саксия, речни скали, камъни или пръчки, върху които насекомите да се настаняват, докато утоляват жаждата си, и прясна вода.
Как да приготвим банята? Поставете на равна повърхност високата саксия с дъното нагоре, след това върху нея сложете подложката пълна с вода и наредените помощни материали. Мини водоемът трябва да бъде на място, което сте забелязали, че се нрави на малките животинки (например близо до зеленчуците). Водата във вашето изобретение трябва да бъде подменяна най-малко през ден.
С тези кратки и лесни стъпки гарантирате по-добър живот за насекомите и дори ще подобрите количеството и качеството на отглежданите от вас посеви.
5. Погрижете се да имат дом
Освен от храна и вода пчелните семейства имат нужда и от място за подслон, когато си почиват. Една част от мъниците копаят дупки в земята, където да останат – за да им помогнем е достатъчно да оставим някои открити участъци от почвата необезпокоявани. Други видове гнездят в кухини на дървета. Можем да бъдем в тяхна помощ като поставим стари кутии за гнезда на птици или хотел за пчели на място, където се придвижват. Ако умеете да работите с дърво, можете да измайсторите кутия за гнездене, а в случай, че тази идея ви се струва извън вашите възможности, има и по-лесен и иновативен начин - стара тенджера за чай - чучурът осигурява тунел/входен отвор, а керамичните капаци за чайници обикновено имат отвори за отдушник.
6. Подкрепете местните пчелари и организации - бъдете гласа на пчелите и разкажете тяхната история
Поинтересувайте се кои са пчеларите във вашия регион и закупете от техния мед, пчелен восък, лосион, сапун или свещ. Така те ще продължат своята дейност (в най-добрия случай ще увеличат и броя на кошерите си) и ще се се грижат за популацията на насекомите. Друга важна стъпка е включването към инициативи на организации, свързани с пчелите и тяхното опазване. Отличен пример у нас е дейността на фондация "Да спасим пчелите". По случай Световния ден на пчелите артистите от „София графити тур" изрисуваха 30-метрова стена, която има за цел да ни напомня колко важни за хората, природата и екосистемата са медоносните насекоми. Творческият проект можете да видите в столичния парк „Св. Никола”.
Ако обичате жълто-черните мъници, облечете супергеройската мантия и вдъхновете следващото поколение еко граждани с ръководства, уроци и дейности, за да знаят и разказват за пчелите! Колкото повече разговаряме за техния живот и проблеми, толкова по-информирано ще бъде обществото за тях. Така с времето планетата ни ще се превърне в едно по-добро място за живеене както за тях, така и за нас!