Спасителен отряд на WWF се погрижи за мечока Живко около Габрово
Спасителният отряд на WWF спаси мечока Живко, който влезе в Габрово, и го премести в Националния парк "Централен Балкан". Проблемът с бракониерството обаче остава сериозен.
Това е втората подобна операция в България с цел спасяване живота на мечката и гарантиране сигурността и спокойствието на местните хора. Първата е осъществена през месец септември тази година също от Спасителния отряд на WWF, чиято мисия е да предотвратява потенциални конфликти между хора и мечки.
Историята на мечока Живко започва преди месец, когато габровци подават сигнал за навлязлата мечка в града. Поради липсата на храна в гората мечката слиза в града и навлиза в ябълкови градини.
"Нашият експерт успя да пристигне навреме на място и да прогони мечката със сигнални ракети, но по-късно мечокът се беше върнал и беше започнал да напада домашни животни", разказа в ефира на Bulgaria ON AIR Мария Качамакова, която е член на Спасителния мечешки отряд на WWF.
С оглед на новата ситуация мечокът е уловен и преместен. За целта се изграждат три хранилки, около които са заложени фотокапани и примки. Специалистите поставят нашийник с GPS на Живко, за да следят движението му в бъдеще. Намесата е задължителна, защото следващата стъпка е отстрелване на животното.
"С кампанията "Отвори очи, животните изчезват" бихме искали да се борим с бракониерството, защото това е голям проблем. Данните от други мечки, които д-р Тодоров е маркирал през последните 10 години, показват, че близо 40% от тях със сигурност са станали жертва на бракониерство. Това са случаите, в които сме сигурни какво се е случило. В други случаи той е намирал само нашийника и е чувал слухове за изчезналата мечка. До момента за отравяне на животни няма наказани, а за бракониерство има много малко наказани. Обикновено всичко завършва с неизвестен извършител, а ни се иска това да не бъде така, защото резултатите са, че губим част от своето богатство", споделя още Мария Качамакова.
От WWF са се заели с превенция на тези случаи и работят с местните общности и правораздавателните институции, за да може да се разследват и да има наказани.
Снимка:WWF
Източници: Bulgaria On Air, WWF