Как да спестяваме пари, докато помагаме на природата?
Мислите ли, че да помагате на природата е трудно или изисква прекалено много усилия? В тази статия ще ви дадем идеи за някои практики, които можете да приложите и по този начин хем да намалите отпечатъка, който оставяте върху природата, хем да спестите някой лев.
Използвайте платнени кърпи, вместо хартиени салфетки.
Да използвате салфетки и след това да ги рециклирате е хубаво. Но още по-хубаво е въобще да няма какво да рециклирате. Не само че платнените кърпи са по-издръжливи, но и използването им ще ви спести пари, понеже няма да ги давате за салфетки или домакинска хартия.Зарежете еднократните прибори и чинии.
Изкушението да няма какво да миете след обяда може да е голямо, но тук принципът е същият като с кърпите. Колкото по-малко изхвърляте, толкова по-малко ще харчите и замърсявате.
Отглеждайте сами част от храната си.
Не е толкова сложно, колкото звучи. И, ако го направите, ще елиминирате голяма част от замърсяването, което предизвикват хладилните камиони, самолети и другите превозни средства, транспортиращи храна. Чери домати, салата и боб са сред най-добрите храни, които може да си отглеждате сами. Ако пък пространството ви е много ограничено, дори отглеждането на някои билки и подправки на балкона може да ви спести десетки левове.Не изхвърляйте храна.
По данни на Европейската Комисия 88 милиона тона храна се изхвърля годишно в Европейския Съюз. Това означава, че всичките парникови газове създадени от отглеждането на храната, транспортирането и изхвърлянето й са ненужни и могат да бъдат спестени на природата. Освен това ще спестим 143 милиарда евро.Спрете кранчето.
Често срещана практика е да оставяме кранчето на чешмата пуснато докато си мием ръцете, чиниите, зъбите или се бръснем. Да, малко сапунена вода ще попадне на батерията, но е нещо просто, което може да направите – няма да ви усложни живота и в дългосрочен план ще спестите пари.Споделете колата си.
Разберете се с колеги да отивате заедно на работа или в командировка. Това намаля броя на колите и количеството вредни емисии. Също може да си поделите разходите за гориво. За повече информация относно тази идея, вижте Превозвалник.Изключете щепсела от контакта.
Много електроуреди, зарядни и други продължават да изразходват енергия, въпреки че не са включени. В такъв случай трябва да ги изключите от контакта. По-лесният вариант е да имате разклонител с ключ.
Загасете крушките.
Има причина ключовете за осветлението да са до вратата. Създайте си навик да изключвате крушката, когато излизате от някоя стая и от вкъщи. Така ще пестите енергия и сметките ще намалеят.Купувайте втора употреба.
Има много магазини и уебсайтове за всякакви предмети, които вече са си имали собственик. Да купуваме от тях е един от най-добрите начини да намалим разрушителните последствия от свръхпроизводството. А и е по-евтино.Вземете назаем вместо да купувате.
Преди всяка голяма покупка се запитайте колко често ще ви трябва. Ако отговорът е „не много”, то обмислете възможността да вземете назаем за кратко това, което ви е нужно.Надяваме се тези съвети да ви допадат и да приложите някои от тях на практика. Ако знаете за още някой начин да помогнем и на себе си, и на природата, а не го виждате тук – споделете го в коментарите.