Успелите

Специалисти консултират настоящи и бъдещи осиновители в "Седмиците на осиновяването"

Седмиците на осиновяването се организират за четвърта поредна година  от "Българска Асоциация осиновени и осиновители". Кампанията ще продължи до 9-и октомври и дава възможност за срещи и консултации на бъдещи и настоящи осиновители.

Този път фокусът е върху родителството – основен фактор за пълноценното развитие на всяко дете, защото семейството осигурява най-добрата среда за отглеждане и възпитание на децата.

Фондация "За Нашите деца" се включи в кампанията тази година. Специалисти от Центъра за Обществена Подкрепа „Св. София” на фондацията помогнаха на настоящи и бъдещи осиновители.

За консултация със специалистите на фондация "За нашите деца" се записва прадварителен час за среща на тел. 02/822 3510.

Пред Uspelite.bg, от фондацията "За Нашите деца" споделиха, че това лято са провели курсове още преди стартирането на "Седмици на осиновяването" и са успели да консултират близо 60 семейства, което си е постижение предвид статистиката.

Получихме и много отговори от психолога на Фондацията - Катерина Ковачева на въпроси като:

Какво е щастливо детство за едно изоставено дете?

Истината е, че през последните години в България се наблюдава тенденция да се подобрява качеството на предоставяните услуги за децата, които не растат в биологичните си семейства. Известно е, че е в ход процес по закриване на всички домове и създаване на алтернатива грижа за децата без родители, а именно приемна грижа, центрове за настаняване от семеен тип, осиновяване. В този смисъл детството на тези деца все по-често преминава под знака на качествената грижа – не само физическа, но и емоционална. Все пак „първичната рана“ от изоставянето остава.

Ето защо щастливото детство може би означава всяко едно дете да расте в топла и подкрепяща семейна среда, а осиновяването е една крачка към постигането на това.

За щастие Фондацията съдейства много като информира бъдещите осиновители, помага в отношенията дете-осиноветел и ни докосва до Идеята да помогнем.

За целта екипът от специалисти предоставя психологически консултации на децата и осиновителите, среща с психолог, семеен-консултант, социален работник както в периода на осиновяването, така и дълго след него. Подготвя семействата в етапа преди да осиновят дете, като ги включват в задължителни курсове за кандидат-осиновители. 

"А най-важното, което трябва да знае един бъдещ осиновител е, че процедурата по осиновяване в България не е нито толкова сложна, нито толкова дълга. А що се отнася до шанса да се осинови дете – това преди всичко зависи от критериите, на които кандидат-осиновители са посочили, че желаят тяхното бъдещо дете да отговаря", ни споделя г-жа Ковачева.

Полезно е да знаем, че отглеждането на осиновено дете не е същото като да се отгледа биологично дете. Разликите преди всичко произхождат от това, че има специфични теми, които присъстват неизбежно в живота на осиновения. Една от тях е темата за тайната на осиновяването. Редица изследвания сочат, че колкото по-рано се каже на детето, че е осиновено, толкова по-малко са емоционалните щети, които могат да му бъдат нанесени. В този смисъл е добре темата за осиновяването да се въведе още от самото влизане на детето в семейството – чрез приказки, филми и други.

Друго много важно е, че не е препоръчително да се предприема процедура по осиновяване преди да са преработени травмите от невъзможността за биологично продължение на рода. В противен случай, емоционалната връзка между детето и неговите осиновители няма да е стабилна, а това носи множество потенциални рискове на по-късен етап.

Г-жа Ковачева допълни още:

Процедурата по осиновяване никога не е била твърде тромава. В действителност тя трае 3 месеца, в рамките на които кандидатите се проучват. Това включва няколко (най-често до 3) разговора със социален работник, домашно посещение, събеседване с близък човек на семейството. 

Другото е набавяне на набор от документи, повечето от които се изготвят и при започване на работа. В тази връзка е важно да се уточни, че кандидат-осиновителите изключително рядко получават отказ за вписване в регистъра на осиновяващите. Проблемът по-скоро произтича от това, че понякога семействата чакат дълго, докато получат обаждане с предложение за дете, което могат да осиновят. Това също има своето обяснение: факт е, че в България се осиновяват преди всичко здрави деца от български произход, но малко над половината от децата, които могат да се осиновят, са или с увреждане, или са от ромски произход. Тоест, по-скоро специфичните очаквания на осиновителите забавят процеса, а не толкова административната процедура. 

Поинтересувахме се има ли решение да има по-малко изоставени деца. И разбрахме, че с магическа пръчка няма как да се решат нещата. Ние всички сме свързани и отговорни. А причините да се изостави едно дете могат да бъдат много като бедност, многодетност, ранно забременяване, липса на подкрепа от обществото в някои случай и др. 

За радост, Фондацията работи в посока намиране на решения на множеството проблеми, като екипът от специалисти работи още на ниво родително отделение с майки, които има риск да изоставят бебето си. Разбира се, подкрепят ги и в случаите, когато вземат решение да отглеждат детето вкъщи – с материална подкрепа, както и с психологическа помощ, когато това е необходимо. 

Данните на Агенция "Социално подпомагане" сочат, че през последните години се запазват тенденциите за броя на осиновените деца, приблизително 550 на година. Кампанията "Седмици на осиновяването" работи в посока увеличаване на броя на осиновените деца като подава ръка на бъдещите родители, информирайки и подготвяйки ги за момента когато тяхното осиновено дете пристъпи за пръв път прага на техния дом.

Uspelite.bg е медиен партньор на най-голямото благотворително събитие "Вечер на добродетелине" на фондация "За Нашите деца" , което ще се проведе на 23 октомври в Sofia Event Center.

Снимки: БАОО, фондация "За Нашите деца"

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Надежда Коцева

Здравейте! Завършила съм анимационна режисура, така се случи, че не се занимавам с анимационни герои :), но пък запазих влечението си към анимирането. Анима от латински означава "душа", "одухотворявам" и на мен много ми харесва да придавам одухотвореност на това което правя, в случая писането и търсенето на доброто във всеки и навсякъде, и обрисуването му в думи:)

Оставете коментар

0 коментара