Списание "Археология"
Списание "Археология" излиза от 1959 г. насам. Годишно на книжния пазар се появяват по 4 книжки от поредицата. В рамките на изданието съществуват следните рубрики: Статии, Публикации, Музейно дело и консервации, Лекции и консултации, Критика и рецензии и Преглед.
Списание „Археология” е орган на Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Основано е през 1959 г. като периодично издание, посветено на теренната и научноизследователска работа на българските археолози.
Пръв и дългогодишен главен редактор на „Археология” е акад. Д. П. Димитров, който създава формата на списанието.
Статиите в списание "Археология" са на български език. Те обхващат проблемите на археологическите проучвания, реализирани на територията на България, в периодите Праистория, Античност, Средновековие, като са засегнати и теми от нумизматиката и сфрагистиката.
През годините редица изтъкнати изследователи са били главни редактори на списанието. Първият, доайенът, е акад. Димитър П. Димитров (1959-1973). Следват акад. Димитър Ангелов (1974-1989), проф. Велизар Велков (1990-1993), проф. Димитър Овчаров (1993-2001). Днес редколегията се оглавява от проф. д.и.н. Васил Николов.
Запазена е традицията, чрез изданието, да се оповестяват постиженията на теренни обходи и научни търсения. Днес съдържанието е фокусирано върху 5 основни тематични кръга: Статии, Съобщения, Дискусии, Отзиви и рецензии, Преглед. Статиите, съобщенията и дискусиите са придружени от резюме на английски език.
Корицата на списание "Археология" е бяла от края на социалистическия период, с водеща илюстрация, която през последните години е цветна. Това прави изданието разпознаваемо и с уникален за българското книгоиздаване дизайн. Форматът е тип голяма тетрадка, като по този начин се гарантира по-голяма прегледност и по-лесно четене.
Изданието на НАИМ към БАН е полезно за студенти, преподаватели и учени.
Повече информация за списание "Археология", може да откриете ТУК.
Снимка: библиотека НБУ