Стажант-лекар е готов да дари апаратура за съхранение и обработване на кръвна плазма
Първото преливане на кръвна плазма на заразен с COVID-19 в България вече е факт, до края на седмицата се очаква да разберем дали този метод на лечение ще започне да се практикува и у нас. По последни данни към 4 май в страната има 321 излекувани, от които би могло да се използва кръвна плазма за лечението на заразените или за клинични проучвания.
Стажант-лекар Диян Генев, студент по медицина 6-та година, към днешна дата е доброволец в Инфекциозната клиника на ВМА София. Той споделя, че лечението с кръвна плазма е доказал се метод при инфекциозните заболявания. Диян е на 24, живял в Стара Загора и е завършил търновската гимназия "Княз Симеон Търновски".
Към днешна дата младежът е изпълнителен директор на компания, която се развива в сферата на регенеративната медицина, а предприятието е готово да дари на лечебно заведение апаратура за съхранение и обработване на кръвна плазма.
Диян споделя, че ключът за прилагането на тази терапия е именно кръводаряването от хора, вече преборили вируса. Освен това, за да влезе кръвната плазма в употреба, трябва да има изградено определено количество антитела.
Момчето е сред първите доброволци на ВМА София, а бъдещите му стъпки най-вероятно ще бъдат насочени към специализация в сферата на инфекциозните болести.
Снимка: The economic times