Успелите

Стани част от софийско училище за зелени шампиони!

Приключение в града и планината. Среща с млади и активни нови приятели. Позитивна промяна в твоя град и засаждане на „Новата гора на София“. Стани част от всичко това с Free Sofia School, като изпратиш съобщение на нашата фейсбук страница до 31 март. Не, няма нужда да ни пишеш ЕСЕ. Искаме само кратък отговор на въпроса "Кое е най-голямото екологично предизвикателство пред София?".

Никога не съм си представял, че една от най-съкровените ми мечти ще се превърне в моя работа и призвание. Още по-малко пък съм се надявал, че ще стане „американска мечта“.

Когато преди две години скъсах трудовия си договор и се присъединих към Сдружение 365, очаквах, че поне за малко ще работя единствено като екскурзовод на Free Sofia Tour. Е да, ама не – оказа се, че работата ще е доста по-сериозна. Вече девет години сдруженските гидове разхождат гости из столицата ни всеки Божи ден, без значение дали е Коледа, Нова година или Великден. От седем години насам пък в Града под тепетата се провежда и Free Plovdiv Tour. Освен туризма в най-големите български градове, Сдружение 365 развива и социална дейност, като в миналото се е работило с деца, лишени от родителска грижа. В настоящето, заедно с младия учител Томислав Рашков, се вдъхновяваме от общата ни мечта, за която вече загатнах – Free Sofia School.

От една година насам Free Sofia School е образователната академия, която вдъхновява, развива и подкрепя младежи, готови да превърнат София в по-устойчив, цветен и вълнуващ град за живеене. Още в първите месеци след създаването си Free Sofia School отвори вратите си за Лидия, Виктория, Йоана, Владислава, Стефания, Теодора, Мира и Михаил.

Осемте гимназисти от различни училища преживяха няколко съботни дни в приключения и неформално учене, за да създадат накрая временно младежко пространство на открито в изоставеното езерце на Княжеската градина до емблематичната „Баба Яга“. Младежите сами избраха мястото и разработиха „дизайна“ му – стари автомобилни гуми, скрепени една за друга с винт, захлупени с дървен овал за сядане и боядисани със спрейове. Свежата инсталация просъществува до края на септември, когато изтече разрешителното ѝ от Столична община.

Тъкмо на 15 септември, в разгара на първия учебен ден, Free Sofia School се трансформира във „Фестивал на ученето“, а центърът на София – в една динамична класна стая. Осем различни обучители посрещнаха близо 100 участници на осем емблематични локации, сред които бар „Петък“, Дома на киното, Място 167, SOHO, Gifted и др. На всяко от местата обучителите споделяха конкретно умение и знание, което участниците от всички възрасти свързват именно с любимия град София.

Та тъй, някакси неусетно, споделената ни детска мечта с Томи ни окрили отвъд границите на София, получавайки огромно признание чак от далечна Америка. Free Sofia School беше сред 92-та проекта финалисти, избрани измежду 5300 кандидати за участие в американската програма за развитие Community Solutions Program. Четири месеца експертна работа в американското градче Спокейн, щата Вашингтон, донесоха много уроци, смисъл, растеж, но и една неприятна изненада.

Беше едва вторият ми американски уикенд в самия край на лятото, когато всеки слънчев ден навън е безценен подарък. Въпросната неделя щяхме да катерим планини, но уви, оказа се, че летният спокейнски въздух не отстъпва на зимния софийски по нива на замърсяване с фини прахови частици.

В много от северозападните американски щати и в съседна Канада бушуваха огромни горски пожари, а ветровете скоропостижно довяваха замърсения въздух в котловината на Спокейн. В резултат на това през повечето летни дни местните не смееха да подадат носовете си по-далеч от колите и домовете си, отказвайки да рискуват здравето си. Единственото по-неприятно от принудата да стоя затворен вкъщи, беше осъзнаването, че абсолютно същите отровни условия не правят особено впечатление обратно вкъщи и софиянци, щат - не щат, продължават да изпълват дробовете си с катран всяка зима.

Добре де, ясно, че писмени словоизлияния и оплаквания във Facebook не липсват за сметка на някакъв реален резултат и адекватни контрамерки. Споделеното ни убеждение с Томи, че именно младите хора са двигателят на позитивните промени в обществото, логично доведе до избора на тема за новата учебна година на Free Sofia School.

Тази пролет образователната ни академия цели да въвлече гимназисти на възраст между 15 и 18 години, които ще се впуснат в интерактивни приключения в градска и планинска среда. Целта на занятията ще е развитието на лидерски и отборни компетенции у младежите, запознаването им с конкретни мерки за опазване на околната среда и засаждането на стотици нови дървета в рамките на „Новата гора на София“ – инициатива на Столична община.

Започваме съвсем скоро през април, но вече нямаме търпение да се срещнем. Очакваме те в различната класна стая на Free Sofia School.

Автор: Димитър Димитров

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Читателски Материал

Това е авторски материал, изпратен до нас от наш читател. Ако и Вие имате страст към писането или просто искате да споделите емоционалното си впечатление от някоя ситуация, можете да ни изпращате вашите материали за нашата рубрика "Сцената".

Оставете коментар

0 коментара