Станимир Беломъжев стана вицешампион на Световното първенство по ски ориентиране

Станимир Беломъжев спечели сребърен медал в спринта на Световното първенство по ски ориентиране, което се провежда в Рамзау (Австрия).

Беломъжев водеше от самия старт и поддържаше най-добро време на първите две контроли. На третата контрола обаче норвежецът Йорген Баклид дръпна с 8 секунди. Впоследствие българинът допусна малка неточност и това го остави на 22 секунди от Баклид. Той финшира втори с резултат 13:27 минути. Бронзът заслужиха двама състезатели с равно време - Никлас Екстром от Финландия и Хенрик Фредриксе Аас от Норвегия (+46 сек. от победителя).

Това е поредно отличие за българина. Година след като остана втори в Европа в спринта, Станимир спечели сребърен медал и на Световното първенство. Беломъжев има две световни титли, завоювани през 2017 и 2022 г., и двете на средна дистанция.

Останалите български състезатели също се представиха много добре. В надпреварата при жените участничката на две олимпиади в ски бягането Антония Григорова успя да влезе в топ 10, завършвайки на 9-о място. Тя остана на 1:59 мин. от световната шампионка Магдалена Олсон (Швеция). Силно представяне направи и Андрея Дяксова, която завърши 21-ва. Третата представителка на България при жените - Калина Недялкова финишира 36-та.

Програмата на Световното първенство по ски ориентиране в Австрия продължава с преследване в сряда, средна дистанция в петък и спринтова щафета в събота. Състезанието можете да следите в реално време (с резултати и проследяване на живо) ТУК.