Станислава Илиева: Винаги опитвам да обвържа това, с което се занимавам с България
Станислава Илиева е красива млада българка, която развива своите таланти в чужбина, споделя, че винаги се опитва да обвърже това, с което се занимава с България.
Тя е един от най-успешните млади дизайнери на Френския институт в Дубай „Есмод”. Станислава е популярен модел в Персийския залив, участва в редица модни дефилета и фотосесии на известни дизайнери. Има собствена модна линия и бъдещи планове с поглед към България.
Когато я помолих да ми разкаже за себе си, тя пропусна горната информация, която я описва като млада и успешна по общоприетите критерии. Последните й думи са достатъчно показателни за успял човек на друго ниво, така необходимо ни и тук и зад граница, разбрал и изпитал радостта от взаимната подкрепа:
изпитвам голяма емоция, когато хората си помагат.
Родена съм в София, 7 години бях художествена гимнастичка, 5 години хуманитар във Френската гимназия.
В ранна младежка възраст носех мъжки панталони с 1 кг гривни и сини кичури, тренирах бокс и обичах да си съчинявам рими в главата, докато слушам алтернативен рок, вървейки пеш с висока скорост. И днес имам силен интерес към спорта, развих такъв към модата, непрестанно подхранвам визуалната си култура с много пътуване и изпитвам голяма емоция, когато хората си помагат.
Защо решихте да заминете за Дубай?
Не го реших аз. На 18 казах, че искам да остана в България. Майка ми се уплаши от думите ми, защото е пътувала много и знае по какъв начин те обогатява всяка среща със света. Получихме предложение за работа като треньори в една и съща фирма, приехме го и бяхме в Дубай 2 седмици по-късно.
Работили сте при Боряна Разсолкова - първата дама с кариера в най-голямата спортна академия за звезди в света. Разкажете ни за възможността и подкрепата на българите в Дубай.
Така е. Боряна вече работеше в спортната компания. Тя ни предложи да заминем, довери ни се и ни помогна много от самото начало, когато не познавахме никого освен нея.
Вашата майка е една от най- добрите треньори по акробатика и гимнастика с международно признание. Защо не поехте по нейните стъпки?
Моята майка, Анелия Монова е най-добрият хореограф по акробатика с множество отличия от спортната федерация и почти 30-годишен стаж. Работила е с националните отбори на България, САЩ, Германия и Гърция.
От 6 години развива спорта в Дубай. Не избрах същата сфера, но тя е моят пример за отдаденост към работата. Дано постигна еквивалент на нейните успехи, но в модата.
Имате собствена модна линия. Как се появи идеята за нея и как я създадохте?
В Дубай завърших френския университет по мода ESMOD и след 3-годишно обучение създадох UPPER CUT DESIGN. Линията създава висококачествена улична мода. Името и моделите са вдъхновени от бокса. Има минималистична визия и включва cъщо нетрадиционни за близкия Изток вид абая наметала. Откъм платове използвам както спортни неопрени, ликри и мрежи, така и по-елегантният сатен.
Защо решихте да я представите на българската народна песен “Притури се планината”?
Освен елементи от бокса, първата ми колекция включва и аксесоари с етническо вдъхновение.
Снимка: Карина Илиева (модел), сестра на Станислава, която често се снима за модната линия.
Вместо обикновена презентация на дрехите, исках модното дефиле да накара публиката да се почувства по определен начин и се получи - настръхнаха, когато започна песента на Стефка Съботинова
Имате креативен дух и се изявявате в много сфери извън модата. Кои са те?
Освен работата ми като модел и моделиер, се интересувам от спорт и здравословно хранене. По този повод oрганизирам едноседмичен Escape Project в Бали. Участниците в него ще тренират с мен върху постелки над водата и airial silk във въздуха с моята партньорка по проекта Силвия Иванова. Тя се занимава от 5 години с този красив спорт, който представлява въздушна гимнастика с помощта на спускащи се воали. Ще проведем workshop по “Кето” хранене и още много дейности за включилите се.
Какъв е вашият поглед към България?
Винаги опитвам да обвържа това, с което се занимавам с България.
Когато трябваше да реша дали производството на Upper Cut Design да се извършва в Азия (по-доходният за мен вариант ) или в България, прецених, че дори по несъществен за момента начин, ще избера да стимулирам българската икономика. Също така планираме Escape Project в близката 1 година да посети някоя от българските планини.