Стар автобус се превръща в първия в България офис на колела
Особено след пандемията много хора промениха обичайните си работни места и окончателно отхвърлиха идеята да прекарват голяма част от деня си в познатия до този момент офис. Първоначалната вълна от работещи от вкъщи бе последвана от множество хора, които започнаха да търсят алтернатива на уюта и удобството на дома в споделени пространства. В столицата вече е пълно с места от този тип, а постепенно тази мода започна да се разпространява и до по-малките градове Един български предприемач надмина всякакви представи и създаде първия в България „офис на колела“, който да може да достига до всяка точка на страната.
На създателя на новото офис пространство Ави Барух му хрумва идеята да предостави на хората възможност да работят от буквално всяка точка на България и дори Европейския съюз. Новият вид на автобуса не позволява превозането на пътници, затова след като дадена компания или дигитални номади изберат къде искат да прекарат следващите си работни дни, екипът на Ави се заема да закара автобуса до мястото. Workship може да се използва за неопределен период от време, според нуждите на клиентите, а наемът е 950 лв. на ден с включен интернет и ток.
Автобусът събира 30 души и е на два етажа. На долния етаж има бюра за правостоящи, както и обикновени като част от тях могат да се ползват и от хора в инвалидни колички, защото има рампа. Има и две маси с пейки, пригодени за служебни срещи. На втория етаж бюрата са така позиционирани, че лесно се прибират и етажът се превръща в голямо пространство за събития при нужда“, обяснява Барух.
Преди да създаде коуъркинг автобуса, Ави е част от екип, който създава споделени работни пространства в преустроени корабни контейнери. След като напуска старата си работа, той и жена му, която е архитект, решават да създадат различно и иновативно работно място, непознато до този момент в България. Той успява да намери подходящ автобус – стар рейс от градския транспорт на Берлин, който Мина (съпругата му) да превърне в перфектното работно пространство с гледка.
В световен мащаб има няколко такива проекта, за съжаление, неуспешни. Аз смятам, че моят ще е успешен, защото предлагаме нещо, което за определен тип компании би било интересно. Мисля, че хората, които са по-настроени към друг тип изживявания и пренасянето на работа извън града, ще въприемат този проект положително“, казва Ави.
Инвестицията в проекта е 80 000 лв, а идеята е автобусът да се превърне в допълваща услуга на хотели и места за настаняване в страната, които не предлагат подходящи работни пространства за хората, които работят от разстояние.